
Apel do Prezydenta ws. zniesienia artykułu 212 kk
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa zaapelowały do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie, tj. usunięcie art. 212 z Kodeksu karnego.
Swój apel organizacje argumentują tym, że art. 212 k.k. coraz powszechniej używany jest do tłumienia krytyki. “Dotyka on nie tylko dziennikarzy, lecz w znacznej mierze zwykłych obywateli, którzy komentują otaczającą ich rzeczywistość, piszą na blogu, składają petycje i wnioski do władz administracyjnych i sądowych” – czytamy w wystąpieniu.
Z statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2000 r. skazanych za zniesławienie było 44 osób, w 2010 r. liczba ta wzrosła do 246. Organizacje przypominają również o prowadzonej kampanii “Wykreśl 212 kk”, zmierzającą do usunięcia przestępstwa zniesławienia. Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. 144 kandydatów ze wszystkich opcji politycznych opowiedziało się za zniesieniem art. 212 kk.
“Jednocześnie, pragniemy wskazać, że – wbrew obiegowym opiniom – skutecznej ochronie wizerunku, reputacji oraz dobrego imienia mogą służyć przepisy cywilne, w szczególności art. 23 i 24 kc” – piszą organizacje w wystąpieniu.
Przypomnijmy, że z podobnym apelem organizacje zwróciły się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina z wnioskiem o wykreślenie z kodeksu karnego odpowiedzialności karnej za zniesławienie. W kwietniu Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało odpowiedź, w której nie podzielono poglądu o konieczności zniesienia przestępstwa zniesławienia.
Ze względu na brak reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości, organizatorzy kampanii zdecydowali się zwrócić o pomoc do Prezydenta RP.

09.07.2012