
Apel HFPC dotyczący legalizacji pobytu dzieci
HFPC ponownie apeluje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby w pracach nad nową ustawą o cudzoziemcach, uwzględnić przepis umożliwiający legalizację pobytu wszystkim dzieciom, których rodzice przebywają w Polsce legalnie.
Ponowny apel HFPC związany jest z sprawą trzyletniej Wietnamki, która nie miała możliwości zalegalizowania pobytu, pomimo tego, że jej rodzice przebywali w Polsce legalnie, tylko w związku z tym, że urodziła się poza granicami Polski
HFPC od dłuższego czasu postuluje zrównanie sytuacji prawnej dzieci cudzoziemskich, których rodzice przebywają w Polsce legalnie, niezależnie od tego czy dzieci te urodziły się w Polsce czy nie i umożliwienie im legalizacji pobytu.
„Zgodnie z prawem, gdy rodzice dziecka posiadają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, ich dziecko, jeśli urodziło się w Polsce, otrzyma również zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, nawet gdyby znajdowało się w Polsce nielegalnie.” – mówi Karolina Rusiłowicz, prawniczka HFPC. „Natomiast jeżeli dziecko nie urodziło się w Polsce i podczas postępowania o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie przebywa w Polsce nielegalnie, wojewoda może jedynie wydać mu trzymiesięczne zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w związku z wyjątkową sytuacją osobistą” – dodaje Karolina Rusilowicz. Jednak takie zezwolenie nie może być przedłużone. Zatem, w tej sprawie Wietnamka powinna opuścić Polskę i ubiegać się o wizę.
Jednak uzyskanie wizy także nie oznacza końca drogi do legalizacji pobytu Wietnamki. Po przyjeździe z dzieckiem do Polski, na 45 przed końcem ważności wizy, rodzice muszą złożyć w jej imieniu wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
„W związku z tym, że rodzice nie przebywają jeszcze łącznie dwa lata na podstawie zezwoleń czasowych, brak jest obecnie podstawy prawnej, aby dziecku udzielić zezwolenia w związku z tym, że jest członkiem rodziny.” – mówi Karolina Rusiłowicz. „Sprawa trzyletniej Wietnamki będzie zatem ponownie uznaniowo oceniana przez wojewodę i rozpatrywana w oparciu o tzw. inne okoliczności”. – tłumaczy Karolina Rusiłowicz.
HFPC stoi na stanowisku, że zróżnicowanie sytuacji dzieci legalnie przebywających w Polsce rodziców ze względu na miejsce ich urodzenia jest niczym nieuzasadnione i stoi w sprzeczności ze standardami międzynarodowymi, w tym prawem do życia rodzinnego i prawami dziecka dotyczącymi wychowania w rodzinie i kontaktów z rodzicami.

16.08.2012