
Co stałoby się z Edwardem Snowdenem, gdyby dokonano jego ekstradycji do USA?
Wywiad dr. Adama Bodnara z Jameelem Jafferem, zastępcą dyrektora do spraw prawnych Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU), na łamach Kultury Liberalnej.
Adam Bodnar: Wydaje się, że postać Edwarda Snowdena łączy różne wątki i zagadnienia związane z bezpieczeństwem narodowym, dostępem do informacji publicznej, prywatności i tzw.whistleblowing. Wydarzenia związane z ujawnieniem przez niego programu znanego jako PRISM są ważne przez sposób, w jaki afera wpłynęła na stosunki międzynarodowe. I to nie tylko w kontekście prób ekstradycji Snowdena dokonywanych przez Stany Zjednoczone, lecz także ze względu na ujawnienie informacji, że Ameryka podsłuchiwała europejskie ambasady. Zacznę więc od prostego pytania – co pańskim zdaniem stanie się ze Snowdenem w przyszłości?
Jameel Jaffer: Nie jestem w stanie przewidzieć co się z nim stanie w przyszłości. Nie posiadam takiej wiedzy. Natomiast Snowden ujawnił informacje o ogromnym znaczeniu dla opinii publicznej. Rząd amerykański powinien udostępnić wiele z nich już dawno temu. Część dotyczy nadużyć władzy, jakich dopuściła się Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency – NSA), gdy chodzi o kontrolowanie komunikacji obywateli amerykańskich. Jeżeli Snowden zostanie ostatecznie schwytany lub dojdzie do jego ekstradycji i procesu w Ameryce, wyobrażam sobie, że jego prawnicy będą przekonywali, że konstytucja amerykańska nie pozwala na prześladowanie kogoś za ujawnienie informacji o nadużyciach władzy. Wprawdzie amerykańskie prawo nie jest w tym zakresie korzystne dla tzw. whistleblowers, ale wciąż myślę, że ci mają oni mocne atuty w ręku. Musimy zobaczyć, jak to się dalej rozegra.
Wywiad dostępny jest tutaj.
Polecamy również wywiad z dr. Adamem Bodnarem pt. “Są powody, by udzielić w Polsce azylu Snowdenowi”. Wywiad dostępny jest tutaj.

17.07.2013