
Dyskryminacja strażaków?
HFPC skierowała pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie podejrzenia dyskryminacji strażaków Lotniczych Służb Ratowniczo-Gaśniczych w zakresie prawa do nabycia zabezpieczenia emerytalnego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami strażacy Państwowej Straży Pożarnej są jedyną jednostką ochrony przeciwpożarowej, której przysługuje możliwość nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego już po 15 latach służby. Tymczasem, funkcjonariusze Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej mogą uzyskać uprawnienia emerytalne z chwilą ukończenia 60 lub 65 roku życia.
Fundacja zwraca uwagę, że strażacy Państwowej Straży Pożarnej jak i Lotniczych Służb Ratowniczo-Gaśniczych zostali powołani do wykonywania tego samego zadania, tj. do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami (patrz: art. 1 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz art. 16 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej). Co więcej, przepisy wspomnianych ustaw stawiają strażakom obu grup identyczne wymogi dotyczące ich kwalifikacji zawodowych.
Zdaniem Fundacji, tak przyjęte regulacje dotyczące uzyskiwania uprawnień emerytalnych w obydwu służbach, budzą wątpliwości z punktu widzenia zgodności z zasadą równości wyrażoną w art. 32 ust. 1 zd. 2 Konstytucji RP.
Sprawa objęta jest programem Artykuł 32.

14.08.2011