
Eksmisja 12 romskich rodzin. HFPC interweniuje u Prezydent Dulkiewicz
♦ Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Prezydent Aleksandry Dulkiewicz z pytaniem, czy władze miasta podjęły działania w sprawie rozwiązania problemu eksmisji Romów z jednej z gdańskich działek.
♦ Chodzi o 12 rodzin romskich zamieszkujących działkę w dzielnicy Osowa. Do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wpłynął pozew o eksmisję społeczności Romów liczącej 67 osób, w tym 42 dzieci.
♦ Dziś odbyła się pierwsza rozprawa w tej sprawie. 18 grudnia to także Międzynarodowy Dzień Migrantów – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów.
Na sytuację mieszkających w Gdańsku Romów zwrócił uwagę Pan Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Według informacji, które przekazał HFPC wynika, że w dzielnicy Osowa mieszka społeczność Romów licząca ponad 60 osób, utrzymujących się z żebractwa, drobnych prac dorywczych, handlu i świadczeń pomocy społecznej. 16 sierpnia 2019 r. do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wpłynął pozew o eksmisję wszystkich 12 rodzin romskich, zamieszkujących działkę przy ul. Wenus 63. W pozwie Gmina Miasta Gdańsk została wskazana jako tzw. interwenient uboczny, czyli osoba trzecia, która może przystąpić do jednej ze stron w trakcie toczącego się procesu.
Eksmisja bez gwarancji miejsca zamieszkania?
Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła skierować pismo do Prezydent Gdańska z pytaniem o działania podjęte w sprawie społeczności Romów rumuńskich.
HFPC wyraziła zaniepokojenie deklaracją gdańskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej, który wskazał na brak możliwości udzielenia wsparcia lokalowego rodzinom romskim, w przypadku dokonania eksmisji. Stanie się tak ze względu na przepisy – jeśli dojdzie do eksmisji, Romom nie będzie przysługiwać prawo do lokalu socjalnego, bo nie są lokatorami zamieszkiwanej działki.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka od lat monitoruje sytuację mniejszości etnicznych w Polsce. Interwencja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka została podjęta 18 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Migrantów – corocznym świętem ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka wobec wszystkich migrantów.
Do pobrania:


18.12.2019