
Firma odmówiła przewiezienia osoby z psem asystującym. Teraz uchyla się od wykonania wyroku
W marcu 2016 r. Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie uznał, że odmowa przewiezienia osoby niewidomej posługującej się psem asystującym była naruszeniem dóbr osobistych Justyny Kucińskiej. Wówczas sąd nakazał przeprosić klientkę HFPC i zapłacić 5 tys. złotych na cel społeczny. Mimo uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądu, przewoźnik nie wykonał wyroku. Pełnomocnicy klientki skierowali wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej wyroku.
Przypomnijmy, że w 2014 r. klientka wracając z Lublina do Warszawy chciała skorzystać z usług prywatnego przewoźnika. Kierowca zakazał wstępu klientce do busa i stwierdził, że wewnętrzny regulamin firmy zabrania przewozu zwierząt (więcej informacji o tej sprawie dostępnych jest tutaj).
W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że działanie firmy przewozowej naruszyło godność, wolność osobistą, prawo do swobodnego poruszania się po terytorium kraju i wyboru miejsca pobytu klientki. Ponadto sąd uznał, że postępowanie kierowcy było dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność.
„Przewoźnik nie zaskarżył skutecznie wyroku i nie odpowiedział na nasze wezwania do dobrowolnego wykonania orzeczenia. Wobec tego zostaliśmy zmuszeni do skierowania formalnego wniosku o wszczęcie egzekucji” – mówi adw. Aleksander Woźnicki z kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.
Pod koniec sierpnia pełnomocnicy Justyny Kucińskiej skierowali wniosek do komornika o rozpoczęcie egzekucji.
„To przykre, że w tej sprawie przewoźnik konsekwentnie ignoruje prawa naszej klientki i mimo wyroku sądu stwierdzającego, że dopuścił się naruszenia dóbr osobistych p. Kucińskiej nie wykonuje wyroku” – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.
Sprawa jest objęta Programem Antydyskryminacyjnym Artykuł 32 HFPC. Na prośbę HFPC klientkę reprezentują adw. Aleksander Woźnicki i adw. Rafał Karbowniczek z Kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.

07.09.2016