
HFPC o inwigilacji dziennikarzy
“Zgodnie ze standardami wypracowanymi w ramach Rady Europy, wszelkie działania organów państwa podejmowane wobec dziennikarzy, które są nakierowane na identyfikację ich osobowych źródeł informacji, mogą prowadzić do ingerencji w tajemnicę dziennikarską” – czytamy w wydanym dziś oświadczeniu HFPC dotyczącym informacji przedstawionych przez koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.
HFPC podkreśla, że formy inwigilacji dziennikarzy (np. stosowanie podsłuchu, analiza aktywności w internecie, analiza bilingów telefonicznych) stanowią poważne zagrożenie dla tajemnicy dziennikarskiej.
W wydanym dziś oświadczeniu HFPC zaznacza, że będzie monitorowała dalszy rozwój tej sprawy i jednocześnie deklaruje gotowość udzielenia pomocy prawnej dziennikarzom, którzy chcieliby dochodzić swoich praw w związku z opublikowanymi informacjami.
Ponadto, HFPC wyraża swoje zaniepokojenie związane z publicznym ujawnieniem przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w mediach społecznościowych listy nazwisk dziennikarzy, wobec których służby specjalne miały wykonywać czynności operacyjno-rozpoznawcze w latach 2007-2015. “Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że upublicznienie nazwisk dziennikarzy w takiej sytuacji powinno odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności i wyłączenie za zgodą każdej z wymienionych osób” – napisano w oświadczeniu. HFPC podkreśla, że taka informacja dostępna w przestrzeni publicznej może dodatkowo stygmatyzować wymienionych na liście dziennikarzy i w konsekwencji utrudnić ich pracę, narażając na utratę zaufania informatorów.
Oświadczenie HFPC dostępne jest tutaj.
***
Kontakt dla dziennikarzy, którzy chcieliby uzyskać wsparcie prawne HFPC w związku z omawianą sprawą:
Dorota Głowacka – tel. 504 080 119, d.glowacka@hfhr.org.pl
Dominika Bychawska-Siniarska- tel. 504 080 152, d.bychawska@hfhr.org.pl


12.05.2016