
HFPCz dla mongolskich dziennikarzy
Reporterzy bez granic plasują Mongolię na setnym miejscu pod względem ochrony wolności słowa. Dzieje się tak ze względu na wciąż trwające przemiany demokratyczne oraz brak instytucji chroniących działalność dziennikarską. Struktura mediów oraz brak ekonomicznego uzasadnienia funkcjonowania tak dużej ilości redakcji prasowych i nadawców telewizyjnych oraz radiowych sprzyja licznym nadużyciom ze strony polityków oraz przedsiębiorców.
Od kilku lat w Mongolii trwają pracę nad reformą sądownictwa, z tych względów istnieje potrzeba wykształcenia dziennikarzy sądowych, śledczych wrażliwych na tematykę praw człowieka.
W kwietniu 2012 r. dwie ekspertki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Maria Ejchart oraz Dominika Bychawska-Siniarska zostały zaproszone przez Open Society Forum w celu przeprowadzenia szkolenia dla dziennikarzy mediów krajowych i lokalnych oraz podzielenia się wiedzą ekspercką z zakresu wolności słowa w Europie. W Mongolii trwają prace nad nowym prawem prasowym, jak również kodeksem etycznym dziennikarzy, którym towarzyszyć ma utworzenie Rady Prasowej.
Szkolenie obejmowało podstawowe informacje dotyczące prawa do rzetelnego procesu, prawa do wolności oraz swobody wypowiedzi. W tym zakresie, trenerki wskazały uczestnikom standardy międzynarodowe i dobre praktyki współpracy dziennikarzy z sądami. Uczestnicy wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej, jak również w konkursie na najlepszy reportaż sądowy. Dziennikarzom przedstawione zostały sposoby monitoringu procesu oraz techniki raportowania o nim, ze szczególnym naciskiem na upowszechnianie wiedzy na temat reform wymiaru sprawiedliwości.
Na zakończenie szkolenia ogłoszono konkurs reporterski. Uczestnicy przez najbliższe dwa miesiące będą nadsyłać reportaże sądowe, z których następnie zostaną wybrane i nagrodzone te najlepsze.

16.04.2012