
Informacja na spotkanie dialogu UE–Kazachstan, listopad 2016 r.
Kluczowe problemy i rekomendacje w sprawie tortur i złego traktowania w Kazachstanie, stan na październik 2016 r.
W ostatnich latach władze Kazachstanu wprowadziły kilka pozytywnych zmian w obszarze ochrony przed torturami i ich likwidacji, jednak wciąż tortury i inne formy złego traktowania występują, a bezkarność ich sprawców to norma. Od stycznia 2016 r. Koalicja Organizacji Pozarządowych przeciwko Torturom w Kazachstanie odnotowała 115 nowych przypadków mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy zostali poddani torturom. Ocenia się, że ta liczba to jedynie czubek góry lodowej, ponieważ wiele ofiar tortur i ich krewnych nie składa skarg w obawie przed odwetem lub ponieważ nie wierzą, że doczekają się sprawiedliwości.
Bezkarność wciąż jest normą. Komitet przeciwko Torturom ONZ we wnioskach końcowych wydanych dla Kazachstanu w 2014 r. wskazał, że mniej niż 2 procent skarg na stosowanie tortur jest zakończonych skazaniem sprawców, ponadto w sierpniu 2016 r. Komitet Praw Człowieka również wyraził zaniepokojenie „bardzo niskim odsetkiem efektywnych dochodzeń sądowych”.
Dokument opisuje szczegółowo dwa problemy, które zostały uznane za palące przez koalicję organizacji, zaś w aneksie dokumentu opisano sprawę ofiary tortur, która powinna zostać podniesiona podczas spotkania z delegacją władz Kazachstanu.
Dokument dostępny jest tutaj.

25.10.2016