
Informacje na temat spotkań rzeczniczych z przedstawicielami władz Kazachstanu w Astanie
Władze Kazachstanu powzięły kilka pozytywnych kroków w ostatnich latach w kwestii wyeliminowania tortur, lecz wciąż organizacje, które przygotowały informacje są zaniepokojone, że tortury są stosowane na porządku dziennym w Kazachstanie. Ponadto pojawia się niebezpieczeństwo, że społeczność międzynarodowa przestanie naciskać na potrzebę wprowadzania dalszych reform wskutek wprowadzenia dotychczasowych, częściowych zmian.
Jako najważniejsze, pozytywne zmiany w Kazachstanie należy wskazać:
- Wprowadzenie Narodowego Mechanizmu Prewencji w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w 2013 r., który rozpoczął prowadzenie wizyt monitoringowych w marcu 2014 r., zaś w maju 2015 r. przygotował pierwszy raport ze swojej działalności.
- Kiedy wprowadzono nowy Kodeks karny Kazachstanu w styczniu 2015 r., znikł z niego okres przedawnienia za przestępstwo tortur, a osoby skazane za takie czyny są wyłączone z korzystania z amnestii.
- Zostały wzmocnione gwarancje prawne wobec osób tymczasowo aresztowanych w nowym kodeksie postępowania karnego, który również wszedł w życie w 2015 r.
Poniższe informacje zostały opracowane przez Koalicję Organizacji Pozarządowych przeciwko Torturom w Kazachstanie i Międzynarodowe Partnerstwo dla Praw Człowieka. Prezentuje on najważniejsze problemy w kilku obszarach:
- Implementacji fundamentalnych gwarancji prawnych,
- Prowadzenia dochodzeń w sprawach tortur i innego złego traktowania
- Implementacji Protokołu Stambulskiego (medycznego)
- Implementacji decyzji podjętych przez organy traktatowe ONZ w indywidualnych sprawach
- Krajowy Mechanizm Prewencji
Dokument dostępny jest tutaj.

24.10.2015