
Jak przygotować wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE? Zaproszenie na warsztaty
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza na warsztaty dla sędziów i adwokatów, które odbędą się 14 grudnia w ramach Kongresu Praw Obywatelskich, organizowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Celem warsztatów jest przygotowanie słuchaczy do prawidłowej oceny sytuacji, w której możliwe jest (lub wręcz obowiązkowe) zadanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), odpowiedniego sformułowania brzmienia pytania, znajomości procedury przed TSUE, możliwych interakcji w jej trakcie pomiędzy sądami (odsyłającym i TS) i specyficznych „technikaliów”, a także oceny skutków prawnych pytań dla sądu pytającego, jak i innych sądów w przyszłości.
Warsztaty odbędą się 14.12.2018 w godzinach 11:40–13:10 w Muzeum Polin. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie. Zajęcia będą miały charakter praktyczny, a zadaniem uczestników będzie przygotowanie, przy wykorzystaniu wiedzy uzyskanej w trakcie szkolenia, formuły pytania prejudycjalnego do stanu faktycznego przedstawionego przez prowadzących.
Warsztaty poprowadzą:
– Dr hab. Agnieszka Frąckowiak-Adamska
Doktor habilitowana nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego; specjalistka w zakresie stosowania prawa unijnego przez sądy krajowe, europejskiej przestrzeni sądowej, obywatelstwa Unii i prawa rynku wewnętrznego.
– Dr Marcin Szwed
Prawnik w Programie Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, doktor nauk prawnych, absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji UW, Centrum Prawa Amerykańskiego zorganizowanego przez WPiA UW we współpracy z University of Florida Levin College of Law oraz studiów LLM w zakresie prawa konstytucyjnego porównawczego na Central European University w Budapeszcie; autor licznych publikacji z zakresu praw człowieka oraz prawa konstytucyjnego. Ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowych mechanizmów ochrony praw człowieka.
– Adw. Katarzyna Wiśniewska
Koordynatorka Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, koordynatorka i uczestniczka wielu projektów europejskich i międzynarodowych, autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu prawa karnego, prawa karnego wykonawczego i praw człowieka. Ekspertka z zakresu praw procesowych w Unii Europejskiej oraz postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a także litygacji strategicznej w zakresie praw człowieka.
Warsztaty są częścią projektu “Nie tylko Strasburg? Alternatywne międzynarodowe instrumenty ochrony praw człowieka”, który HFPC prowadzi we współpracy z kancelarią Clifford Chance.


22.11.2018