
Kampania #onidlanas
Od tygodnia trwa kampania internetowa #onidlanas, która ma na celu pokazanie, jak cudzoziemcy i Polacy o imigranckich korzeniach współtworzą i wzbogacają polskie społeczeństwo. Hashtag akcji oznacza także, że #onidlanas są ważni i że nie zgadzamy się na panoszący się rasizm, ksenofobię i „Polskę tylko dla Polaków”.
Od kilkunastu miesięcy dochodzi w Polsce do aktów agresji wobec cudzoziemców i Polaków o cudzoziemskim pochodzeniu. Polskie władze nie podejmują żadnych kroków, żeby tę falę nienawiści zahamować.
Jednocześnie jednak stanowczo zareagowały na ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii. Polski Minister Spraw Zagranicznych zasugerował przeprowadzenie długofalowej kampanii edukacyjnej, mającej uświadomić społeczeństwu brytyjskiemu wkład Polaków w jego rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny.
Idąc za radą Ministra chcemy pokazać, jak cudzoziemcy współtworzą polskie społeczeństwo. Chcemy pokazać ich zaangażowanie, osiągnięcia, sukcesy. Zachęcamy do pokazywania w mediach społecznościowych swoich przyjaciół, znajomych, współpracowników, sportowców, artystów, polityków i celebrytów. Do akcji przyłączyli się m.in.: Rinke Rooyens, Draginja Nadażdin, prof. Klaus Bachmann, Ton Van Anh, Paolo Cozza, Lubna Al.-Hamdani czy Arsen Kasabijew.
Akcję zorganizowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka z partnerami: Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy POLIS, Kampanią Bez nienawiści, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Polskim Forum Migracyjnym i Migrant Info Point.
Link do wydarzenia na Facebooku znajduje się tutaj.
Akcja trwa od 19 września i została przedłużona do 2 października 2016 r.

26.09.2016