
Konferencja w Duszanbe “Rola społeczeństwa obywatelskiego w zapobieganiu tortur”
60 reprezentantów Koalicji Przeciwko Torturom w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie oraz reprezentanci organizacji zajmujących się prawami człowieka z innych państw byłego Związku Radzieckiego uczestniczą w regionalnej konferencji dotyczącej roli społeczeństwa obywatelskiego w zapobieganiu torturom. Konferencja odbywa się w stolicy Tadżykistanu – Duszanbe w dniach 31 maja- 2 czerwca.
W konferencji wezmą udział m.in.: Hidajet Biscevic, przewodniczący delegatury UE w Tadżykistanie; Markus Mueller, dyrektor biura OBWE w Tadżykistanie; analityk polityczny Parviz Mullodzhanov i ukraińska psycholog Elena Volochay.
Uczestnicy konferencji będą rozmawiać m.in. o osiągnięciach w zwalczaniu tortur w Azji Środkowej oraz o strategiach przezwyciężania pozostałych wyzwań, włączając w to ustanowienie niezależnych mechanizmów dochodzenia stosowania tortur, prowadzenie poradnictwa prawnego i litygacji strategicznej.
Lenur Kerymov, prawnik HFPC podsumowując działanie Koalicji Przeciwko Torturom podkreśłił: “Mamy teraz większe możliwości do prowadzenia działań prewencyjnych w zakresie stosowania tortur, takie jak prowadzenie efektywnego monitoringu naruszeń, działania rzeczniczych i dostarczanie skuteczniejszej pomocy prawnej ofiarom tortur. W dodatku koalicje organizacji pozarządowych są teraz bardziej trwałe niż na początku prowadzenia projektu”.
Konferencja odbywa się w ramach projektu sponsorowanego przez Unię Europejską „Action for Freedom from Torture in Kazakhstan and Tajikistan” i jest koordynowana przez organizacje działające na rzecz praw człowieka z Polski, Belgii, Kazachstanu i Tadżykistanu. Projekt współfinansowany jest także przez Open Society Foundations.

31.05.2016