
Ksenofobia w kampanii wyborczej – monitoring
Odmierzamy już czas do ogłoszenia nowej inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, do udziału w której zaprosimy wszystkich, którzy chcą z nami współpracować i aktywnie wspierać podstawowe prawa jednostki.
Helsińska Inicjatywa Praw Człowieka
Nadszedł czas na budowanie w Polsce szerszego ruchu zaangażowanych sympatyków podstawowych praw i wolności.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ze swoim zespołem doświadczonych ekspertów, znających i teorię standardów praw człowieka, i praktykę walki o ich przestrzeganie, od 1989 roku konsekwentnie broniąca ofiar ich naruszeń przed każdą władzą, zwróci się do Was z apelem o wsparcie i wspólne działanie.
Prawa człowieka potrzebują swoich obrońców. Dołącz do nas, dołącz do Helsińskiej Inicjatywy Praw Człowieka.
Już teraz zapraszamy do zgłaszania się chętnych do udziału w naszej pierwszej akcji mobilizacyjnej, związanej ze społecznym monitoringiem nadchodzących wyborów samorządowych. Będzie ona w szczególności obejmować monitoring kampanii wyborczej pod kątem mowy nienawiści i wypowiedzi ksenofobicznych oraz obserwację postępowań sądowych w sprawach protestów wyborczych.
Powody i cele monitoringu
Pomysł monitorowania kampanii wyborczej pod kątem mowy nienawiści i wypowiedzi o charakterze ksenofobicznym zrodził się w związku z doświadczeniami z kampanii wyborczej w 2015 roku. Wtedy po raz pierwszy w polskiej kampanii wyborczej pojawił się temat migracji i uchodźctwa. Stało się tak dlatego, że okres kampanii zbiegł się w czasie w dyskusjami dotyczącymi przyjmowania i relokacji uchodźców przez państwa członkowskie EU. W Polsce debata ta miała burzliwy przebieg, a słowom towarzyszyły protesty uliczne i demonstracje, zarówno za przycięciem uchodźców, jak i przeciw. Dyskusja toczyła się także w Internecie, przybierając tam mocno anty-uchodźczy i anty-islamski charakter – badania zawartości Internetu wykazały, że 81% postów dotyczących uchodźców miało wydźwięk negatywny. W takim też duchu wypowiadało się wielu polityków, co – jak wykazały późniejsze analizy – przełożyło się na poparcie wyborcze.
W kolejnych latach dyskusja wokół tematu uchodźctwa i migracji przycichła (głównie ze względu na niezrealizowanie przez Polskę unijnych zobowiązań przyjęcia części uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki), niemniej ksenofobiczne i antymigranckie wypowiedzi nadal pojawiają się w dyskursie publicznym – w tym w ustach polityków i na ich kanałach społecznościowych – przybierając okresowo na sile, przy okazji konkretnych wydarzeń (np. uchwalenie i zmiana ustawy o IPN).
Chcemy razem z Wami przyjrzeć się, czy w roku 2018 temat migracji i uchodźctwa, a szerzej – relacji z innymi narodami, pojawi się w kampanii wyborczej do samorządu terytorialnego i czy, jak w 2015 roku, stanie się paliwem wyborczym dla (przynajmniej niektórych) polityków. Czy rzeczywista lub projektowana obecność cudzoziemców, migrantów, mniejszości w Polsce oraz relacje z nimi są tematami ważnymi dla polityków i ich wyborców? Czy i jak często politycy będą używać jawnie ksenofobicznego języka, a nawet posuwać się do mowy nienawiści?
Aby odpowiedzieć na te pytania, zamierzamy monitorować dyskusję toczącą się na internetowych kanałach komunikacyjnych polityków – kandydatów na prezydentów wybranych miast. W ramach monitoringu analizowane będą posty samych kandydatów oraz wypowiedzi internautów.
Monitoring będzie prowadzony w partnerstwie z firmą Sentione, przy wykorzystaniu stworzonego przez nią narzędzia do monitorowania Internetu i mediów społecznościowych.
Forma zaangażowania
Osoby zaangażowane w ten projekt poprosimy o monitorowanie kanałów komunikacyjnych kilku polityków, polegające na czytaniu wyselekcjonowanych przez narządzie Sentione postów, analizowaniu ich treści i kategoryzowaniu ich według ustalonego klucza. Poprosimy Was także o podsumowanie wyników analiz w formie krótkiego raportu (jedna do dwóch stron).
Aby móc wziąć udział w akcji, potrzebujesz:
– własnego komputera i dostępu do szerokopasmowego Internetu (monitoring będzie prowadzony zdalnie),
– swobodnie poruszać się w środowisku Internetu,
– posiadać konta w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter),
– mieć możliwość wzięcia udziału w szkoleniu w dniu 6 października 2018 w Warszawie (koszty dojazdu pokrywa HFPC).
Wiedza na temat zjawisk ksenofobii, rasizmu, dyskryminacji i mowy nienawiści będzie mile widziana, podobnie jak doświadczenie w realizacji podobnych projektów.
Zastrzegamy, że do udziału w szkoleniu i w akcji możemy zaprosić jedynie około 20 osób, a więc zapewne nie wszystkich chętnych. Niebawem jednak ogłaszać będziemy kolejne akcje Inicjatywy Helsińskiej, przede wszystkim zaprosimy Was do obserwacji postępowań sądowych w sprawach protestów wyborczych.
Okres zaangażowania w projekt:
Od 6 do 31 października 2018 r. (od 6 do 20 października monitorowanie postów, od 20 do 31 października przygotowanie krótkich raportów podsumowujących). Szacowany czas zaangażowania jednej osoby w projekt to 30-40 godzin.
Jak się zgłaszać:
Osoby zainteresowane udziałem w tym projekcie prosimy o zgłaszanie się do 1 października 2018 roku za pomocą formularza.
3 października odezwiemy się do Was z informacją o dalszych działaniach.
W razie pytań prosimy o wysyłanie wiadomości o temacie WYBORY – MOWA NIENAWIŚCI do koordynatorki akcji, Agnieszki Mikulskiej, na adres: a.mikulska(at)hfhr.org.pl.

26.09.2018