
List organizacji pozarządowych ws. więźniów politycznych w Federacji Rosyjskiej
Blisko 40 organizacji pozarządowych, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zwróciło się z apelem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiego Związku Piłki Nożnej o podjęcie działań na rzecz uwolnienia osób więzionych przez Federację Rosyjską z powodów politycznych.
Organizacje podkreślają, że brak reakcji i niepodnoszenie kwestii związanych z prawami człowieka w Rosji podczas trwających właśnie Mistrzostw Świata w piłce nożnej to de facto przyzwolenie na naruszenia praw człowieka przez władze Federacji Rosyjskiej.
Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał informuje o 158 więźniach politycznych oraz 77 osobach, które z dużym prawdopodobieństwem zostały osadzone z powodów politycznych. Jednocześnie Memoriał zwraca uwagę, że lista nie obejmuje wszystkich osób represjonowanych, których prawdziwa liczba jest niewątpliwie znacznie większa.
W Czeczenii 9 stycznia 2018 roku aresztowano Ojuba Titijewa, przewodniczącego lokalnego oddziału rosyjskiej organizacji Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał. Ojub Titijew świadczył pomoc ofiarom ciężkich naruszeń praw człowieka – tortur, wymuszonych zaginięć, pomagał także rodzinom osób zabitych przez służby związane z władzami republiki.
Organizacje informują także o 71 obywatelach Ukrainy, których prześladowanie można uznać za motywowane politycznie. Od miesiąca w jednej z kolonii karnych trwa głodówka Olega Sencowa, którego skazano na 20 lat pozbawienia wolności.
Organizacje wzywają adresatów listów do natychmiastowego działania, również w związku z odbywającymi się w Rosji Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej.
Treść listu do MSZ dostępna jest pod linkiem.
Treść listu do PZPN dostępna jest pod linkiem.
HFPC wielokrotnie interweniowała w sprawach przekazania obywateli Rosji z Polski do kraju pochodzenia. W takich sytuacjach zawsze istnieje poważne ryzyko naruszeń praw człowieka, w szczególności prawa do rzetelnego procesu czy zakazu stosowania tortur.

22.06.2018