
Łódzkie pielęgniarki domagają się przywrócenia do pracy
Sąd Rejonowy Łódź – Śródmieście wznowił proces trzech pielęgniarek, zwolnionych dyscyplinarnie z pracy w 2008 r. z powodu przeprowadzenia nielegalnego strajku w dwóch łódzkich szpitalach. Powódki domagają się przywrócenie do pracy oraz wypłaty zaległego wynagrodzenia.
Proces ten był zawieszony, ponieważ sąd czekał na rozstrzygnięcie związanej z tym postępowaniem sprawy karnej. W kwietniu 2011 Sąd Okręgowy w Łodzi podtrzymał wyrok sądu I instancji i ostatecznie uniewinnił trzy pielęgniarki od zarzutu zorganizowania strajku w sposób sprzeczny z prawem.
Na wznowione postępowanie strony procesowe stawiły się w komplecie, nie zabrakło także licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów oraz obserwatora Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jako pierwszy głos zabrał pełnomocnik powódek, który oświadczył w imieniu jednej z nich, że nie domaga się ona już przywrócenia do poprzedniej pracy, lecz jedynie stosownego odszkodowania. Następnie pełnomocnik złożył pismo procesowe, w którym m.in. wnosił o przedstawienie przez stronę przeciwną precyzyjnych wyliczeń wynagrodzeń, które przysługiwałyby powódkom, gdyby nie zostały zwolnione dyscyplinarne. Pełnomocnik pozwanego szpitala stwierdziła, że nie jest w stanie zapoznać z niniejszym pismem w ciągu kilku minut i wnosi o odroczenie rozprawy.
Pełnomocnik powódek zgodził się, że przygotowanie takich wyliczeń wymaga czasu i zgodził się na odroczenie rozprawy. Sąd postanowił odroczyć rozprawę do dnia 16 września 2011 r.


18.08.2011