
Materiały informacyjne nt. tortur i innego złego traktowania przygotowane w ramach European Union Advocacy Meetings
W ostatnich latach władze Kazachstanu wprowadziły kilka rozwiązań przyczyniających się do zwalczania tortur. Mimo to tortury i inne złe traktowanie są wciąż często stosowane, a sprawcy pozostają bezkarni, co podkreślił w listopadzie 2014 r. Komitet przeciwko Torturom ONZ. Aby osiągnąć oczekiwane, trwałe rezultaty, potrzebne jest zainteresowanie międzynarodowe i wola polityczna władz Kazachstanu.
Ostatnie pozytywne kroki jakie podjęły władze Kazachstanu dotyczyły zmian w kodeksie karnym i objęły: ustanowienie Narodowego Mechanizmu Prewencyjnego w 2013 r., który rozpoczął wizyty w aresztach na terenie całego kraju w 2014 r., zniesienie przedawnienia wobec zarzutów o stosowanie tortur i wyłączenie skazanych za torturowanie z grona więźniów, którzy mogą korzystać z amnestii. Zmiany weszły w życie w styczniu 2015 r. Ponadto wzmocnione zostały gwarancje prawne dotyczące tymczasowo aresztowanych zawarte w znowelizowanym kodeksie postępowania karnego.
Mimo to zmiany legislacyjne nie zawsze zostały wdrożone w praktykę, a Koalicja Organizacji Pozarządowych przeciwko Torturom w Kazachstanie odnotowała rocznie między 350 a 400 skargami na stosowanie tortur lub innych form złego traktowania w Kazachstanie w latach 2013-2014. Ponadto Komitet przeciwko Torturom ONZ wyraził zaniepokojenie, że dane bazujące na oficjalnych źródłach ujawniają, że tylko mniej niż 2% skarg na tortury prowadzi do oskarżenia konkretnych osób.
W dokumencie skupiono się na przede wszystkim na kwestiach: braku możliwości skorzystania z podstawowych gwarancji prawnych przez wszystkie aresztowane osoby, brak niezależnego mechanizmu prowadzenia dochodzeń oraz braku przepisów, które zagwarantowałyby wszystkim ofiarom odpowiednie zadośćuczynienie, włączając w to odszkodowanie.
Dokument zawiera również najważniejsze rekomendacje, których przyjęcie w znaczny sposób zminimalizowałoby liczbę incydentów stosowania tortur.
Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.

18.05.2015