
Materiały informacyjne tortur i złego traktowania w Kazachstanie przygotowane na Dialog Praw Człowieka UE-Kazachstan
W ostatnich latach władze Kazachstanu wprowadziły kilka rozwiązać przyczyniających się do zwalczania tortur. Mimo to tortury i inne złe traktowanie są wciąż często stosowane, a bezkarność wciąż jest normą. W wystąpieniu podkreślono, że należy wyrazić uznanie dla tych działań, ale również wciąż podkreślać potrzebę wdrażania dalszych reform.
Ostatnie pozytywne kroki jakie podjęły władze Kazachstanu dotyczyły zmian w kodeksie karnym i objęły: ustanowienie Narodowego Mechanizmu Prewencji w 2013 r., który rozpoczął wizyty w aresztach na terenie całego kraju w 2014 r., zniesienie przedawnienia wobec zarzutów o stosowanie tortur i wyłączenie skazanych za torturowanie z grona więźniów, którzy mogą korzystać z amnestii. Zmiany weszły w życie w styczniu 2015 r. Ponadto wzmocnione zostały gwarancje prawne dotyczące tymczasowo aresztowanych zawarte w znowelizowanym kodeksie postępowania karnego.
W dokumencie skupiono się na przede wszystkim na kwestiach: implementacji podstawowych gwarancji prawnych dla osób pozbawionych wolności, prowadzenia dochodzeń w zakresie stosowania tortur, implementacji Protokołu stambulskiego, implementacji decyzji organów ONZ w zakresie skarg indywidualnych oraz Narodowego Mechanizmu Prewencji.
Materiały informacyjne zawierają podsumowanie kluczowych słabości i luk w prawie oraz nakreślają praktyki, które ułatwiają stosowanie tortur i bezkarność dla sprawców. Dokument przytacza również najważniejsze rekomendacje przyjęte przez Komitet przeciwko Torturom ONZ w listopadzie 2014 r. oraz zawiera opis dwóch spraw indywidualnych, które ilustrują najważniejsze problemy omówione w każdym dziel tematycznym.
Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.

25.11.2015