
Newsletter „Freedom from torture”, nr 3, marzec 2015 r.
Newsletter został przygotowany przez koalicję organizacji pozarządowych przeciwko torturom w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Międzynarodową Współpracę dla Praw Człowieka (Belgia) oraz Norweski Komitet Helsiński.
W numerze – oprócz informacji o sytuacji organizacji pozarządowych w ww. państwach – znajduje się artykuł poświęcony ograniczaniu pola działania dla NGO w Rosji oraz wywiady z aktywistami – Natalią Taubiną, dyrektorką Fundacji Publiczny Werdykt z Moskwy, Galiną Arapovą, dyrektorką Centrum Obrony Mass Mediów w Woroneżu i Aleksiejem Mikhejewem, współzałożycielem Stowaryszenia Ofiar Tortur w Niżnym Nowogrodzie.
W newsletterze scharakteryzowana jest rola i pozycja, w jakiej znajdują się obrońcy praw człowieka w Azji Centralnej. Środowisko, w którym muszą pracować jest niezwykle niepewne, a aktywiści często stają się celami wrogiej retoryki urzędników państwowych i prorządowych mediów.
Istniejące ustawodawstwo dotyczące organizacji pozarządowych nie zapewnia odpowiednich gwarancji dla aktywistów do swobodnego korzystania z wolności stowarzyszania się. Jeżeli przyjęte zostaną obecnie wniesione projekty ustaw dotyczące NGO, przestrzeń działania organizacji pozarządowych zostanie jeszcze bardziej ograniczona.
Podejście władz rosyjskich wobec organizacji pozarządowych, a w szczególności tzw. „ustawa o zagranicznych agentach” była źródłem „inspiracji” dla rządów i ustawodawców w Azji Centralnej. Doświadczenie zdobyte przez obrońców praw człowieka w Rosji w ostatnich latach i inicjatywy do zwalczania prób władz do ucieszenia NGO mogą natomiast być źródłem pomysłów i inspiracji dla grup wspierających prawa człowieka z Azji Centralnej.
Newsletter dostępny jest tutaj.

30.03.2015