
Newsletter „Freedom from torture”, nr 7, październik 2016 r.
Newsletter został przygotowany przez koalicję organizacji pozarządowych przeciwko torturom w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie, Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Międzynarodową Współpracę dla Praw Człowieka (Belgia).
Wydanie zawiera wywiady z sześcioma prawnikami i psychologami z Azji Centralnej, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy o ich doświadczeniach w pomaganiu ofiarom tortur i ich rodzinom w otrzymaniu zadośćuczynienia.
Kyuri Idrisov, Svetlana Chernikova, Gulchekhra Kholmatova, Elizaveta Akhmedova i Sardorbek Abdukhalilov tłumaczą, dlaczego zadośćuczynienie jest istotnym elementem działalności na rzecz likwidacji tortur, co uważają za najważniejsze osiągnięcia w tej kwestii do tej pory i co władze państw Azji Centralnej powinny zrobić, aby wykorzystać te osiągnięcia i precedensy dla dalszej poprawy sytuacji.
Elena Volochay, psycholog z Ukrainy, która pracowała przy sprawach dotyczących wypłaty odszkodowań za stosowanie tortur od 1995 r. dzieli się swoimi obserwacjami, doświadczeniami i przedstawia rekomendacje dla prawników i psychologów w Azji Centralnej, jak korzystać z dotychczasowych rozstrzygnięć i uzyskiwać sprawiedliwe i adekwatne zadośćuczynienia dla ofiar tortur.
Wywiady były prowadzone przez Anne Sunder-Plassmann i Rachel Bugler z belgijskiej organizacji Międzynarodowa Współpraca dla Praw Człowieka ze strony pozarządowych organizacji partnerskich zaangażowanych w projekt finansowany przez Unię Europejską „Działania na rzecz wolności od tortur w Kazachstanie i Tadżykistanie”.
Newsletter zawiera również opisy dwóch spraw z Kazachstanu. Pierwsza z nich dotyczy Nikolaya Sinyavina, który był torturowany przez policję w kazachskim regionie Karaganda. Elizaveta Akhmedova i Svetlana Chernikova pracowały przez dwa lata, by zagwarantować zadośćuczynienie dla mężczyzny i ostatecznie sąd rejonowy przyznał je za straty moralne w wysokości miliona tenge (ok. 2600 euro). Druga sprawa dotyczy Ivana Rozhnova, 21-latka, który był torturowany przez funkcjonariuszy policji w Yasnokowie w północnym Kazachstanie. Mimo że mężczyzna otrzymał zadośćuczynienie, sąd ostatecznie uchylił ten wyrok i nakazał mu zwrot całej kwoty.
Newsletter dostępny jest tutaj.

14.10.2016