
Niemiecki sąd wstrzymał przekazanie cudzoziemca z Niemiec do Polski
Niemiecki sąd orzekł o tymczasowym wstrzymaniu przekazania z Niemiec do Polski cudzoziemca ubiegającego się o nadanie statusu uchodźcy.
Przekazanie miało być zrealizowane w związku z tzw. rozporządzeniem Dublin II, zgodnie z którym co do zasady państwem odpowiedzialnym za rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy jest pierwsze państwo członkowskie UE, w którym cudzoziemiec złożył wniosek o nadanie tego statusu. Swoją decyzję sąd uzasadnił koniecznością zbadania, czy w polskiej procedurze uchodźczej nie dochodzi do naruszenia art. 3 EKPCz i art. 4 KPP.
Sąd oparł swoją decyzję głównie na raporcie przygotowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej „Migracja to nie zbrodnia”, który został przygotowany w grudniu 2012 r. w rezultacie monitoringu ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców.
„Sąd niemiecki uznał, że na tej podstawie można z pewnością stwierdzić, iż gwarancje w zakresie prawa uchodźczego w Polsce nie odpowiadają ustalonym europejskim minimalnym standardom” – tłumaczy Karolina Rusiłowicz, współautorka raportu. „Sąd zwrócił uwagę na warunki panujące w detencji, a przede wszystkim ostry reżim – kontrole osobiste, nocne przeszukania, poranne apele, a także na kwestie dotyczące zakwaterowania, opieki socjalnej i medycznej” – dodaje Karolina Rusiłowicz.
W związku z wagą stawianych zarzutów i celem ich potwierdzenia, sąd niemiecki zdecydował się na tymczasowe wstrzymanie przekazania do Polski cudzoziemca. Dalsze postępowanie ma na celu między innymi zweryfikowanie trafności stawianych zarzutów, a przekazanie cudzoziemca do Polski uniemożliwiłoby mu skuteczny udział w tym postępowaniu.
„Mamy nadzieję, że ta decyzja, wyrażająca wątpliwości sądu niemieckiego w zakresie spełniania przez Polskę standardów ochrony praw cudzoziemców, dodatkowo przyczyni się do zmian w ośrodkach strzeżonych, które rekomendowaliśmy w raporcie.” – dodaje Karolina Rusiłowicz.
Prawnicy HFPC aktywnie współpracują z prawnikami w innych państwa członkowskich UE, dostarczając informacji na temat polskiego prawa i praktyki w zakresie przestrzegania praw cudzoziemców starających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce.

17.10.2013