
Odpowiedź KGP na wystąpienie ws. monitorowania przez policję pokazów filmu „Tylko nie mów nikomu”
Komendant Główny Policji odpowiedział na pismo HFPC w sprawie polecenia zbierania przez policję informacji o wszelkich publicznych projekcjach dokumentu „Tylko nie mów nikomu”. Ponieważ odpowiedź nie wyjaśnia wątpliwości Fundacji oraz rodzi dalsze pytania dotyczące działań policji, HFPC skierowała kolejne wystąpienie do Komendanta.
Media ujawniają polecenie monitorowania, HFPC pisze do Komendanta
W maju 2019 r. media poinformowały o poleceniu monitorowania przez policję wszystkich przypadków publicznych pokazów filmu „Tylko nie mów nikomu”. Miało to dotyczyć m.in. zwoływania się ludzi w mediach społecznościowych na publiczne odtwarzanie dokumentu. Wiadomość o poleceniu zbierania informacji na temat publicznych projekcji potwierdził rzecznik Komendy Głównej Policji.
W związku z tymi informacjami, HFPC skierowała pismo do Komendanta Głównego Policji, podkreślając, że działania policji budzą wątpliwości w kontekście prawa do prywatności, swobody wypowiedzi i wolności zgromadzeń oraz zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie ich celów i podstawy prawnej.
Odpowiedź KGP i dalsze wątpliwości. Kolejne wystąpienie HFPC
Odnosząc się do pisma HFPC, Komendant Główny Policji wskazał, że tryb postępowania w omawianej sytuacji reguluje art. 63a Kodeksu wykroczeń, a zgodnie z ustawą o Policji funkcjonariusze Policji mają obowiązek reagowania na popełniane przestępstwa i wykroczenia. Przywołany przepis Kodeksu wykroczeń przewiduje odpowiedzialność za umieszczanie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku albo wystawiania ich na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego danym miejscem.
W kolejnym wystąpieniu do KGP, Fundacja wyraziła zaskoczenie w związku z przedstawionymi wyjaśnieniami, zauważając, że z treści polecenia, do którego odnosiło się poprzednie pismo HFPC, nie wynikało, by obowiązek monitorowania przez policję ograniczał się wyłącznie do projekcji, które mogłyby naruszać art. 63a Kodeksu wykroczeń. „Wręcz przeciwnie, z informacji do których dotarli dziennikarze, jak również z wypowiedzi rzecznika Komendy Głównej Policji można wnioskować, że funkcjonariusze policji otrzymali polecenie gromadzenia informacji na temat każdego publicznego pokazu dokumentu «Tylko nie mów nikomu», tzn. także takiego, co do którego nie zachodzi żadne przypuszczenie, że pokaz może nastąpić w sposób, który jakkolwiek mógłby wiązać się z odpowiedzialnością wykroczeniową czy karną” – czytamy w dzisiejszym wystąpieniu.
W związku z powyższymi wątpliwościami, Fundacja zwróciła się prośbą do KGP o wyjaśnienie, jaki jest związek między art. 63a Kodeksu wykroczeń i poleceniem monitorowania wszystkich publicznych pokazów filmu „Tylko nie mów nikomu”, a także w jaki sposób obowiązek reagowania przez funkcjonariuszy Policji na popełniane przestępstwo i wykroczenia może uzasadniać zbieranie informacji na temat każdej publicznej projekcji tego dokumentu.
Dokumenty do pobrania:
- Pismo HFPC do Komendanta Głównego Policji z 16 maja br.
- Odpowiedź KGP na pismo HFPC z 30 maja br.
- Drugie pismo HFPC do Komendanta Głównego Policji z 31 maja br.
- Druga odpowiedź KGP na pismo HFPC z 31 maja br.
Więcej na temat pierwszego wystąpienia HFPC można przeczytać na tej stronie.

31.05.2019