
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na raport „Monitoring przestrzegania praw pacjentów i dostępu do stacjonarnego leczenia uzależnień od narkotyków”
W swoim piśmie Ministerstwo Zdrowia przyznało, że raport HFPC ma istotny wkład w rozpoznanie aktualnego przestrzegania praw pacjenta w stacjonarnych placówkach leczenia uzależnień.
HFPC wskazywała w raporcie na problem stosowania niektórych praktyk leczenia uzależnień. Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do stanowiska, że niektóre z nich takie jak: uniemożliwianie kontaktu z rodziną, powinny być ocenione jako niezgodne z obowiązującymi przepisami. Ministerstwo zaznacza, że praktyki te w większości są wynikiem stosowania systemu terapeutycznego tzw. społeczności terapeutycznej.
Ministerstwo Zdrowia informuje również, że realizuje projekt ewaluacji usług leczniczych i rehabilitacyjnych. Ponadto, jednym z głównych celów przyjętego Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011 – 2016 jest poprawa jakości życia osób uzależnionych.
Jednocześnie Ministerstwo przychyla się do postulatów zawartych w raporcie odnośnie zwiększenia dostępności leczenie ambulatoryjnego. Jak podaje Ministerstwo w ostatnich latach, z wyjątkiem województwa mazowieckiego, cel ten nie został zrealizowany. Dlatego też, został on uwzględniony w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii na najbliższe pięć lat.

03.03.2011