
Opieka zdrowotna w więzieniach – raport NIK
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat sprawowania opieki medycznej pośród osób pozbawionych wolności. Jego wnioski są w dużej mierze zbieżne z ustaleniami programu „Opieka Zdrowotna w Polskich Więzieniach”, który był realizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka przez ostatnie dwa lata.
Przedmiotem raportu Najwyższej Izby Kontroli była ocena skuteczności zabezpieczania praw osób pozbawionych wolności do opieki medycznej. W ramach przygotowywania dokumentu kontrolerzy NIK badali m.in. dostęp do poszczególnych świadczeń zdrowotnych, stan techniczny obiektów, ich wyposażenie w aparaturę medyczną a także realizację prawa osadzonych do skargi na opiekę medyczną.
Raport negatywnie ocenia zaplecze techniczne oraz wyposażenie pomieszczeń, w których udziela się świadczeń medycznych. Pozytywnie odnosi się natomiast, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, do wysiłków Służby Więziennej dla zapewnienia osadzonym odpowiedniej opieki medycznej. Zdaniem autorów raportu osadzeni dysponują dostępem do całodobowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej.
Wnioski raportu Najwyższej Izby Kontroli częściowo pokrywają się z tymi, które zostały wypracowane w ramach programu „Opieka Zdrowotna w Polskich Więzieniach”. Podobnie jak raport NIK zwracał on uwagę na zły stan techniczny i niedostateczne wyposażenie pomieszczeń służących opiece zdrowotnej.
Zasadniczą różnicą było natomiast podkreślenie związku niedostatecznej opieki medycznej ze zjawiskiem przeludnienia. „Po orzeczeniu G. przeciwko Polsce to kolejny sygnał o potrzebie natychmiastowych zmian w więziennej służbie zdrowia. To dobry krok w stronę debaty na temat jej stanu” – mówi Maria Ejchart z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

22.02.2013