
Organizacje sprzeciwiające się stosowaniu tortur i broniące praw człowieka narażone na ataki w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie
Członkowie koalicji organizacji pozarządowych sprzeciwiających się stosowaniu tortur i inni aktywiści działający na rzecz przestrzegania praw człowieka pracujący w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie działają w coraz bardziej niebezpiecznych warunkach.
Istniejące przepisy w sprawie funkcjonowania organizacji pozarządowych we wszystkich tych państwach nie dają wystarczających gwarancji prawnych by swobodnie korzystać ze swojego prawa do wolności zrzeszania się. Sygnatariusze stanowiska wskazują, że przygotowywana nowelizacja przepisów w tym zakresie jeszcze bardziej ograniczy zakres działań, które te organizacje mogą podejmować.
Organizacje pozarządowe wzywają prawodawców do skonsultowania projektów ustaw z organizacjami trzeciego sektora aby zapewnić, że zmiany legislacyjne dotyczące społeczeństwa obywatelskiego są zgodne z prawem międzynarodowym.
Obrońcy praw człowieka w tych państwach są często nazywani „zagranicznymi agentami”, „zdrajcami” czy „elementem destrukcyjnym” w debacie publicznej i przez to coraz bardziej narażeni na ataki.
Władze Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu są stronami Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych i zobowiązały się do zagwarantowania swobody zrzeszania się. Autorzy apelu wzywają władze tych państw do przestrzegania tego zobowiązania i implementację przedstawionych rekomendacji. W szczególności władze powinny uchylić istniejące zakazy funkcjonowania niezarejestrowanych NGO i zapewnić prostą i przejrzystą procedurę rejestracyjną, która nie będzie dopuszczała arbitralnej odmowy rejestracji. Ponadto wezwano do zakończenia drobiazgowych kontroli i nadmiernej ingerencji w prace NGO jak i zaprzestanie zastraszania osób, które upominają się o prawa torturowanych i inne prawa człowieka.
Stanowisko organizacji pozarządowych dostępne jest tutaj.

21.07.2014