
Polska naruszyła prawo więźnia do poszanowania życia rodzinnego
W wtorek (29 listopada 2011 r.) Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Giszczak przeciwko Polsce, w którym stwierdził, że Polska dwukrotnie naruszyła prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
W swojej skardze Grzegorz Giszczak podniósł, że władze więzienne odmówiły mu wizyty w szpitalu, w którym, na oddziale intensywnej terapii po wypadku komunikacyjnym, w stanie śpiączki przebywała jego 11 letnia córka. Nie uczestniczył również w jej pogrzebie, ponieważ przypuszczał, że będzie to się wiązało z obecnością konwojujących go funkcjonariuszy podczas ceremonii, oraz że będzie musiał być w stroju więziennym, w kajdankach na rekach i nogach.
Skarżący odbywa karę 13 lat pozbawienia wolności za podżeganie do zabójstwa. Władze więzienne uzasadniały odmowę m.in. tym, że skarżący skazany był za poważne przestępstwo, uczestniczył w subkulturze więziennej oraz niewłaściwie zachowywał się wobec funkcjonariuszy służby więziennej.
Trybunał uznał, że brak zgody na wizytę skarżącego w szpitalu stanowi naruszenie art. 8 Europejskiej Konwencji. W ocenie Trybunału tak dalekie ograniczenie prawa do prywatności nie było konieczne w demokratycznym państwie prawnym, nie było proporcjonalne do celu jakim jest ochrona bezpieczeństwa publicznego i zapobieganie zakłóceniu porządku lub przestępstwu.
Trybunał uznał również, że doszło do naruszenia art. 8 Konwencji na skutek niedostarczenia skarżącemu w odpowiednim terminie decyzji o zgodzie na udział w pogrzebie oraz niedostatecznej precyzji tej decyzji. Skarżący zgodę pisemną na udział w pogrzebie otrzymał bowiem 4 dni po pogrzebie. Władze krajowe wskazały, ze skarżący musiał źle zrozumieć wcześniej przekazaną mu ustnie decyzję, ponieważ na pewno mógłby uczestniczyć w pogrzebie we własnym ubraniu i skuty kajdankami. Trybunał wskazał, że takie nieporozumienie oznacza, że skarżący nie otrzymał jasnych informacji na temat warunków uczestnictwa w pogrzebie, co musi być również uznane za naruszenie prawa do prywatności.
„To nie pierwszy wyrok Trybunału mówiący o naruszeniu przez Polskę prawa do prywatności i poszanowania życia rodzinnego na skutek odmowy zgody na uczestniczenie w szczególnym wydarzeniu jakim jest pogrzeb lub pożegnanie najbliższego członka rodziny. W tak dramatycznych sytuacjach ograniczenia praw więźniów wykraczają poza obowiązek ochrony porządku publicznego” – mówi Maria Ejchart ekspert HFPC.

30.11.2011