
Prawo pielęgniarek i położnych do sygnalizowania nieprawidłowości
HFPC wysłała list do Prezesa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w związku ze zobowiązaniem pracowników szpitala do podpisu dokumentu nakazującego zachowanie tajemnicy zawodowej i poufności. W ocenie HFPC taki wymóg może stanowić ingerencję w wolność słowa i wolność zrzeszania się w związkach zawodowych.
Jak czytamy w wystąpieniu, przedstawiony pracownikom dokument „stanowi ograniczenie przez pracodawcę swobody wypowiedzi pracowników oraz reprezentujących ich związków zawodowych. Zakaz wypowiedzi wynikający z tego dokumentu został zakreślony w ocenie HFPC zbyt szeroko. Dotyczy on bowiem rozpowszechnienia, w jakiejkolwiek formie, wszystkich dostępnych pracownikowi informacji dotyczących pracodawcy, podejmowanych przez pracodawcę czynności i zamierzonych działań”.
„W wystąpieniu zwracamy także uwagę, że w świetle standardów ochrony praw sygnalistów informujących o dostrzeganych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu zakładu pracy konieczne jest wprowadzenie wewnętrznej procedury informowania o pojawiających się nieprawidłowościach, która służyła by także ochronie dobrego imienia spółki” – dodaje Adam Ploszka, prawnik HFPC.
Z wystąpieniem HFPC można zapoznać się tutaj.
Z opinią HFPC nie zgodził się zarząd szpitala uznając m.in., że „oczekiwań pracodawcy w zakresie lojalności pracowników nie można wiązać w żaden sposób z ingerencją w wolności pracownicze i związkowe, ponieważ w istocie obowiązek wymaganej lojalności nie stoi w sprzeczności z prawem każdego człowieka do wolności słowa i prawa do krytyki”.
Z odpowiedzią na wystąpienie HFPC można zapoznać się tutaj.

04.01.2016