
Prezydent podpisał ustawę ratyfikującą Konwencję o zwalczaniu przemocy wobec kobiet
W ubiegły weekend Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ratyfikującą Konwencję o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. „Sprawa konwencji w moim przekonaniu nie powinna być zakładnikiem kalendarza wyborczego. Konwencja powinna być rozstrzygana tak, jak tego wymaga interes państwa, a prezydent nie powinien kierować się w tym przypadku żadnymi kalkulacjami politycznymi” – poinformował Prezydent Bronisław Komorowski.
Konwencja Stambulska została przygotowana w ramach prac Rady Europy i zawiera szereg zobowiązań po stronie państw, skierowanych na walkę z przemocą wobec kobiet oraz przemocą domową.
Ratyfikacja Konwencji trwała ponad dwa lata i wzbudziła liczne kontrowersje – jej przeciwnicy uważali, że godzi ona w tradycyjnie rozumianą rodzinę. W trakcie prac parlamentarnych formułowano argumenty o niezgodności Konwencji z Konstytucją. Zapis Konwencji, który wzbudził najwięcej protestów to ten mówiący o „promowaniu zmian społecznych i kulturowych we wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn”.
W trakcie prac parlamentarnych nad ratyfikacją Konwencji HFPC przedstawiła swoją opinię, w której wskazywała, że Konwencja nie narusza Konstytucji RP. W opinii HFPC wskazywała, że to od władz krajowych będzie zależało, jakie stereotypy zostaną uznane za negatywne oraz jakie zmiany społeczne i kulturowe we wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn będą promowane.
„Konwencja nie przesądza o treści norm społecznych determinujących role czy zachowania kobiet i mężczyzn, dając stronom Konwencji dużą swobodę w tym zakresie” – wskazuje Barbara Grabowska-Moroz, prawniczka HFPC. „Konwencja zakazuje promowania takich ról, zachowań, działań czy atrybutów, które utrwalają przekonanie o niższości kobiet. Jednym ze zobowiązań wynikających z Konwencji jest dążenie do wyeliminowania takich norm społecznych, które sankcjonują przemoc wobec kobiet, w tym przemoc domową” – dodaje Barbara Grabowska-Moroz.

16.03.2015