
Prezydent RP: nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości do TK
Prezydent Bronisław Komorowski skieruje nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie wniosku prewencyjnego – poinformował na czwartkowym briefingu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.
Minister podkreślił, że ustawa ma znamiona niekonstytucyjności. Dodał też, że parlament ogranicza konstytucyjne prawo prezydenta do rozpatrzenia ustawy w ciągu 21 dni. Ponieważ – zaznaczył – ustawa ma określony termin wejścia na 17 stycznia 2013 czyli przed upływem czasu przeznaczonego na decyzję Prezydenta RP. Dlatego – wyjaśniał minister Łaszkiewicz – Prezydent RP podjął decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w formie wniosku prewencyjnego.
„Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję prezydenta” – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC. W trakcie prac w Sejmie i Senacie nad tą nowelizacją, HFPC złożyła dwie opinie prawne, w których wskazywała na szereg nieprawidłowości w przygotowywanym projekcie zmian.
Prezydent zwróci się z wnioskiem do TK o zbadanie zgodności przepisu wprowadzającego niedookreślony katalog środków technicznych służących unieruchomieniu. „W naszych opiniach krytykowaliśmy wprowadzenie tych przepisów do nowelizacji ustawy” – mówi Barbara Grabowska, prawniczka HFPC.
Pierwotnym celem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości miało być wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2012 r. Do ustawy wprowadzono jednak nowe elementy, które budzą wątpliwości natury konstytucyjnej. Mimo to Sejm i Senat przyjął nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości, mając świadomość ryzyka jej niezgodności z Konstytucją w obszarze praw człowieka.
Niepokojące jest, że pomimo, iż na uchwalenie nowelizacji, która miała na celu zrealizowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego było aż 9 miesięcy, to dokonano jej w ostatnim możliwym momencie. Doprowadziło to do sytuacji, w której nie pozostawiono prezydentowi przewidzianych w Konstytucji 21 dni na analizę i decyzję w sprawie ustawy.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj.

18.01.2013