
Problemy z dostępem do orzeczeń sądowych
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja FOR oraz Akademia Leona Koźmińskiego opublikowały raport „Publiczna dostępność do orzeczeń sądowych”, z którego wynika, że dostępność w Polsce do orzeczeń sądowych jest niewystarczająca. Autorzy podkreślają, że tylko niewielka część z wszystkich orzeczeń (prawie 12 milionów), które zostały wydane przez sądy powszechne została opublikowana w internecie. W przypadku Sądu Najwyższego tylko część jego orzecznictwa dostępna jest w internecie. Reszta publikowana jest w czasopismach prawniczych lub komercyjnych bazach danych.
Najlepiej na tym tle wypada orzecznictwo administracyjne. Wszystkie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, po odpowiedniej anonimizacji, dostępne są w internetowej bazie danych. Podobnie w przypadku Trybunału Konstytucyjnego – wszystkie jego orzeczenia dostępne są na stronie internetowej.
Zdaniem autorów raportu polski system sądownictwa powinien zmierzać w kierunku pełnej publicznej dostępności treści całego orzecznictwa za pośrednictwem internetu.
Raport dostępny jest tutaj.

25.11.2010