
Protest wyborczy Kto? Kiedy? Dlaczego? W jakim celu? – Informator HFPC o prawach wyborczych
Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała informator o prawach wyborczych, stanowiący podsumowanie najważniejszych informacji, dotyczących protestu wyborczego.
W najnowszej publikacji znajdziemy odpowiedzi na często pojawiające się pytania, dotyczącego tego, czym jest protest wyborczy, kto może go wnieść do jakiego organu i w jaki sposób.
„Protest może złożyć każdy wyborca, niezależnie od tego, czy głosował w wyborach – wystarczy jedynie, że jego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.” – czytamy w Informatorze.
Informator systematyzuje również kwestie tego, co powinien zawierać protest wyborczy i co można w nim zarzucić.
„W swoim piśmie, wyborca powinien sformułować zarzuty i przedstawić dowody na poparcie swych zarzutów. To bardzo ważne, bo niedochowanie tych wymogów spowoduje, że protest zostanie pozostawiony bez dalszego biegu.” – wskazują autorzy publikacji.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotuje wzór protestu, który każdy będzie mógł wykorzystać, formułując własny protest.
Publikacja powstała w ramach grantu Funduszu Obywatelskiego „Bezpieczeństwo a wolność. Prawa człowieka w czasie pandemii”, zarządzanego przez Fundację dla Polski.
Do pobrania:


23.06.2020