
Orzeczenie Koufaki przeciwko Grecji
Sprawa dotyczy obniżenia wysokości wynagrodzeń, premii i innych świadczeń dla funkcjonariuszy świadczeń w 2010 r. w Grecji, mających na celu ograniczenie wydatków publicznych i przeciwdziałanie dalszemu pogłębianiu się kryzysu gospodarczego.
Skarżący w tej sprawie Ioanna Koufaki oraz Konfederacja Związków Zawodowych Funkcjonariuszy Publicznych (ADEDY) zarzucili Grecji, że przez obniżenie wynagrodzeń i emerytur naruszyła art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji gwarantujący ochronę własności.
Trybunał uznał w tej sprawie, że z art. 1 Protokołu nr 1 nie można wywodzić prawa do emerytury w określonej wysokości ani prawa do określonego wynagrodzenia i wydał decyzję o odrzuceniu skargi.
Trybunał przypomniał równocześnie, że państwa korzystają z dosyć szerokiej swobody decyzji w sferze polityki społecznej. Przepisy mające zapewnić zachowanie równowagi między wydatkami i przychodami państwa wiążą się zwykle z badaniem kwestii politycznych, gospodarczych i społecznych. Władze krajowe są co do zasady lepiej przygotowane niż sąd międzynarodowy do wyboru najodpowiedniejszych środków osiągnięcia tego celu i Trybunał szanuje ich wybór, chyba że jest on oczywiście pozbawiony racjonalnych podstaw. Swoboda ta jest tym szersza, im bardziej kwestie sporne wymagają ustalenia priorytetów z uwagi na ograniczone zasoby finansowe państwa.

12.08.2013