
Orzeczenie w sprawie Akçam przeciwko Turcji
Altuğ Taner Akçam, profesor historii z Ankary, intensywnie bada wydarzenia 1915r. dotyczących ludności ormiańskiej w Imperium Ottomanów i pisze na ten temat. Turcja, jedno z państw powstałych na gruzach tego imperium, odrzuca określanie tamtych wydarzeń jako “ludobójstwa”. Stanowi to w ocenie niektórych (zwłaszcza ekstremistycznych grup ultranacjonalistycznych) oczernianie “tureckości” (Türklük), a więc przestępstwo zagrożone na podstawie art.301 k.k. karą od 6 miesięcy do dwóch lub trzech lat więzienia.
W październiku 2005r. Hrant Dink, redaktor naczelny AGOS – dwujęzycznego tygodnika turecko – ormiańskiego – został na jego podstawie skazany za oczernianie “tureckości”. Rok po tym, Taner Akçam opublikował w AGOS komentarz redakcyjny krytykujący fakt ścigania Hranta Dinka. W rezultacie ekstremiści wnieśli przeciwko niemu trzy skargi karne z zarzutem, że oczerniał „tureckość”.
W związku z pierwszą z nich był wezwany do prokuratora w celu złożenia wyjaśnień. Prokurator postanowił umorzyć ściganie uznając, że poglądy Akçama były chronione art.10 Konwencji. W podobny sposób zakończył postępowania w sprawie dwóch pozostałych skarg. Rząd twierdził, że ze względu na wprowadzone ostatnio zmiany i klauzulę zabezpieczającą oznaczającą wymaganie zgody ministra sprawiedliwości, nie było żadnego ryzyka ścigania go w przyszłości.
W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art.10 Konwencji, Taner Akçam zarzucił, że rząd nie mógł mu zagwarantować, iż w przyszłości nie będzie mu groziło śledztwo ani oskarżenie za poglądy na temat kwestii ormiańskiej.

26.12.2011