
Orzeczenie w sprawie Aslakhanova i inni przeciwko Rosji
Sprawa dotyczyła zaginięcia ośmiu mężczyzn w Czeczenii po aresztowaniu ich w operacji wskazującej na działanie sił bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważny wyrok, który stanowi podsumowanie kilku lat orzecznictwa Trybunału w tzw. sprawach czeczeńskich dotyczących „wymuszonych zaginięć”.
Skarżącymi było 16 obywateli rosyjskich należących do pięciu rodzin, mieszkających w Czeczenii. Ich ośmiu krewnych – mężczyzn – zaginęło po aresztowaniu w okresie między 2002 r. a 2004 r. w Groznym lub w jego dystrykcie, przez grupy uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn przypominających uczestników operacji sił bezpieczeństwa.
W przypadku każdego zaginięcia, prokurator wszczął śledztwo. W żadnym z nich nie ustalono, co się stało z krewnymi skarżących ani tożsamości sprawców porwań.
W postępowaniu przed ETPCz rząd rosyjski nie kwestionował podstawowych faktów, ale zauważył, że śledztwa jeszcze się toczą, a więc wszelkie wnioski dotyczące szczegółowych okoliczności zbrodni byłyby przedwczesne. Twierdził, że nie ustalono z wystarczającą pewnością, że zostali oni aresztowani przez funkcjonariuszy państwa oraz że ponieśli śmierć.
W skardze do Trybunału skarżący zarzucili m.in. doszło do naruszenia art. 2 (prawo do życia) w związku z zaginięciem ich krewnych oraz z powodu braku skutecznego śledztwa.

11.02.2013