
Orzeczenie w sprawie Gillberg przeciwko Szwecji
Skargę do Trybunału wniósł szwedzki profesor, który został skazany za odmowę udostępnienia materiałów z badań.
Christopher Gillberg jest dyrektorem Instytutu Psychiatrii Dzieci i Młodocianych Uniwersytetu w Gothenburg. Przez wiele lat był odpowiedzialny za projekt badawczy dotyczące dziecięcej nadpobudliwości i zaburzeń uwagi. Rodzicom dzieci, a następnie im samym zapewniono poufność udziału w tych badaniach. Według Gillberga uniwersytecki komitet etyczny uznał to za warunek wstępny zgody na realizację projektu. Informacje na temat jego uczestników miały być dostępne wyłącznie jemu i jego personelowi.
W 2002r. uniwersytet oddalił wnioski dwóch badaczy: socjologa i pediatry o udostępnienie materiału z tych badań. Obaj odwołali się i w lutym 2003r. Apelacyjny Sąd Administracyjny (ASA) nakazał jego udostępnienie.
Po otrzymaniu w sierpniu 2003r. informacji, że na podstawie wyroków ASA obaj badacze są uprawnieni do dostępu do materiału, Gillberg odmówił jego wydania. Następnie uniwersytet odmówił dostępu socjologowi i narzucił nowe warunki pediatrze. Domagał się od niego wykazania, że materiał ten był dla niego nieodzowny. ASA unieważnił jednak te decyzje.
W reakcji koledzy Gillberga zniszczyli cały materiał badawczy. W styczniu 2005r. szwedzki ombudsman wszczął przeciwko Gillbergowi sprawę karną. Gillberg został skazany za nadużycie urzędu na karę więzienia w zawieszeniu i grzywnę. Skazano również pracowników, którzy zniszczyli materiał badawczy. Odwołania nie przyniosły rezultatu.
W skardze do Trybunału Gillberg zarzucił w szczególności, że jego skazanie oznaczało naruszenie praw chronionych w art. 8 i 10 Konwencji.

07.05.2012