
Orzeczenie w sprawie Heinisch przeciwko Niemcom
Brigitte Heinisch była od stycznia 2002 r. zatrudniona jako pielęgniarka geriatryczna w domu opieki dla pacjentów wymagających specjalnej opieki prowadzonym przez Vivantes Netzwerk für Gesundheit GmbH – spółkę z większościowym udziałem landu Berlin.
W grudniu 2004 r. pani Heinisch złożyła zawiadomienie karne zarzucając spółce kwalifikowane oszustwo. Stwierdziła, że spółka świadomie nie zapewniała wysokiej jakości opieki narażając pacjentów na ryzyko dla zdrowia i życia.
W styczniu 2005 r. pani Heinisch została zwolniona z pracy. Wraz z przyjaciółmi i związkiem zawodowym, który ją wspierał, przygotowała ulotkę, która głosiła, że zwolnienie było „politycznym środkiem dyscyplinarnym, aby w ten sposób zakneblować pracownikom usta”. Wspomniała w niej też o złożonym zawiadomieniu o przestępstwie. Spółka, która dowiedziała się o nim dopiero z ulotki, postanowiła zwolnić ją w trybie natychmiastowym w przekonaniu, że właśnie ona stała za jej przygotowaniem i rozpowszechnianiem.
Apelacyjny Sąd Pracy uznał, że zwolnienie było zgodne z prawem. W skardze do Trybunału pani Heinisch podnosiła m.in. że zwolnienie i odmowa sądu przywrócenia do pracy oznaczały naruszenie prawa do wolności wypowiedzi (art.10 Konwencji).

22.08.2011