
Orzeczenie w sprawie Nada przeciwko Szwajcarii
Sprawa dotyczy uniemożliwienia wjazdu i przejazdu przez Szwajcarię i umieszczenie nazwiska podróżującego w specjalnym rejestrze w rezultacie implementacji rezolucji ONZ o zwalczaniu terroryzmu.
Youssef Moustafa Nada, obywatel Włoch i Egiptu, mieszka w Campione d’Italia, włoskiej enklawie w szwajcarskim kantonie Ticino. W październiku 1999 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję 1267 (1999) przewidującą sankcje przeciwko Talibom. 2 października 2000 r. Szwajcarska Rada Federalna (będąca rządem federalnym) uchwaliła rozporządzenie “o działaniach przeciwko Talibom”.
W rezolucji 1333 (2000) Rada Bezpieczeństwa rozszerzyła reżim sankcyjny domagając się od ONZ-owskiego Komitetu ds. Sankcji sporządzenia listy osób i organizacji powiązanych z Osamą bin Ladenem i Al-Kaidą. W ślad za tym rząd szwajcarski odpowiednio zmienił własne rozporządzenie. W listopadzie 2001 r. skarżący i wiele organizacji z nim związanych zostało wpisanych na listę Komitetu ds. Sankcji, a następnie w Szwajcarii na podobną listę stanowiącą załącznik do rozporządzenia. Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję 1390 (2002) wprowadzającą zakaz podróży wszystkich osób i innych podmiotów znajdujących się na tej liście. Szwajcaria ponownie odpowiednio zmieniła również swoje rozporządzenie.
W rezultacie skarżący nie mógł wjechać do Szwajcarii ani przez nią przejechać. Nie mógł więc przez szereg lat opuścić swojej niewielkiej, liczącej 1,6 km kwadratowego enklawy. 31 maja 2005 r. Federalny Prokurator Szwajcarii zamknął wobec niego śledztwo karne uznając, że nie było podstaw do żadnych zarzutów. Do ostatecznego wykreślenia nazwiska skarżącego z listy Komitetu ds. Sankcji doszło dopiero w wrześniu 2009 r.
W skardze do Trybunału Nada twierdził, że stosowanie wobec niego zakazu wjazdu do Szwajcarii i przejazd przez nią oznaczał naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego, zawodowego i rodzinnego (art.8 Konwencji).

15.10.2012