
Orzeczenie w sprawie Ostendorf przeciwko Niemcom
Sprawa dotyczy przetrzymywania kibica piłkarskiego w areszcie policyjnym, aby uniemożliwić mu udział w walkach między grupami chuliganów przy okazji meczu.
W kwietniu 2004 r. Henrik Ostendorf z Bremy wybrał się z grupą osób do Frankfurtu nad Menem na mecz piłki nożnej. Został zatrzymany przez policję frankfurcką. Zabrano mu telefon komórkowy. Był przetrzymywany w areszcie policyjnym przez cztery godziny. Został zwolniony godzinę po zakończeniu meczu.
Policja we Frankfurcie została poinformowana przez policję z Bremy, że Ostendorf był liderem grupy chuliganów stadionowych gotowych do sięgania po przemoc. Przed zatrzymaniem policjanci przeszukali członków grupy. Odebrali im narzędzia zwykle używane w bijatykach i umieścili grupę, w tym Ostendorfa, pod nadzorem. Został zatrzymany po tym, jak policja zorientowała się, iż opuścił grupę i ukrył się w damskiej toalecie w pubie.
Ostendorf wniósł skargę do policji frankfurckiej uważając, że jego zatrzymanie było bezprawne. W sierpniu 2004 r. została ona oddalona. Niepowodzeniem zakończyła się również sprawa przeciwko landowi Hesji wniesiona do sądu administracyjnego.
W skardze do Trybunału Ostendorf zarzucił, że przetrzymanie w areszcie policyjnym oznaczało naruszenie jego praw na podstawie art. 5 ust. 1 Konwencji.

15.04.2013