
Orzeczenie w sprawie Sessa przeciwko Włochom
Sprawa dotyczy odmowy odroczenia rozprawy wyznaczonej w dniu żydowskiego święta religijnego.
Francesco Sessa, wyznania mojżeszowego, adwokat, jako pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych stawił się przed sędzią śledczym na rozprawie w celu przesłuchania świadków. Sędzia jednak nie przybył, a jego zastępca zaproponował do wyboru dwa nowe terminy rozprawy – 13 i 18 października 2005 r. – zgodnie z terminarzem wcześniej ustalonym przez sędziego ds. śledztw. Skarżący zwrócił uwagę, że w obu dniach wypadały święta żydowskie (Yom Kippur i Sukkoth), w związku z czym ze względu na obowiązki religijne nie mógłby w niej wziąć udziału. Sędzia wyznaczył termin rozprawy ostatecznie na 13 października 2005 r. Skarżący złożył wniosek o jej odroczenie.
Podczas rozprawy 13 października 2005 r. sędzia odnotował, że adwokat Sessa był nieobecny “ze względów osobistych” i zwrócił się do stron o wyrażenie opinii w sprawie jego wniosku o odroczenie. Prokurator i obrońca oskarżonych sprzeciwili się temu wnioskowi, a adwokat innego z pokrzywdzonych poparł go. Sędzia oddalił wniosek stwierdzając, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego na tego typu rozprawach wymagana jest wyłącznie obecność prokuratora i obrońcy oskarżonego, a obecność adwokata pokrzywdzonego jest fakultatywna. Sędzia zwrócił również uwagę, że w sprawie brało udział wiele osób a duża liczba spraw oczekujących na rozprawę oznaczała, że trzeba byłoby ją odroczyć do 2006 r. Stwierdził, że wniosek należało oddalić ze względu na dbałość o przestrzeganie zasady rozpatrywania spraw w rozsądnym terminie. W lutym 2008 r. odwołanie zostało oddalone z uzasadnieniem, że brak było dowodu na zamiar naruszenia prawa do swobodnego uzewnętrzniania religii żydowskiej albo obrazy godności adwokata ze względu na jego religię.
W skardze do Trybunału, z powołaniem się na art. 9, adwokat zarzucił, że sąd odmówił odroczenia rozprawy wyznaczonej na dzień święta żydowskiego.

09.07.2012