
Orzeczenie w sprawie Soros przeciwko Francji
George Soros, obywatel USA, w 1988 r.,po utworzeniu wielkiego funduszu hedgingowego, Q.F., zwołał w Nowym Jorku 12 września spotkanie z wieloma inwestorami. W jego rezultacie szwajcarski bankier zwrócił się do niego, aby spotkał się z P., który miał zamiar, wraz z innymi inwestorami, zakupić akcje w S., dużym banku francuskim, aby dokonać jego przejęcia. 19 września, po odrzuceniu oferty P. George Soros zakupił akcje o wartości 50 milionów dolarów USA w czterech prywatyzowanych spółkach francuskich, w tym w S.
Między 22 września i 17 października 1988r. fundusz Q.F. nabył wiele akcji w banku S. Już kilka dni po nabyciu akcji w S., fundusz Q.F. postanowił część z nich sprzedać, a pozostałe zostały sprzedane miesiąc później. W rezultacie szybkiego kupna i sprzedaży akcji fundusz Q.F. zarobił na tym ok. 2,28 miliona dolarów, z których 1.1 miliona na rynku francuskim.
W lutym 1989 r. C.O.B. (ciało nadzorcze francuskiej giełdy) wszczęła dochodzenie dotyczące obrotu akcjami w S. między 1 czerwca i 21 grudnia 1988r., aby ustalić, czy doszło do wykorzystywania przy obrocie giełdowym jakichś poufnych informacji. Po ujawnieniu pewnych podejrzanych transakcji, C.O.B. przedstawiła swój pełny raport prokuratorowi. W 1990r. zostało wszczęte śledztwo przeciwko Georgowi Sorosowi, który był podejrzany m.in. o wykorzystywanie przy obrocie giełdowym poufnych informacji. Był sądzony za nabycie akcji S. w sytuacji, gdy – ze względu na swoją pozycję posiadał poufne informacje na temat ich obrotu.
Sąd uznał jego winę i skazał na 2,2 miliona euro grzywny. Sąd Apelacyjny w Paryżu utrzymał ten wyrok w mocy.
W skardze do Trybunału George Soros, powołując się na art. 7 Konwencji (zakaz karania bez podstawy prawnej), zarzucił jego podwójne naruszenie.

23.11.2011