
Orzeczenie w sprawie Stummer przeciwko Austrii
Ernst Stummer z Wiednia spędził długie lata w więzieniu. Jego wniosek o wcześniejszą emeryturę został oddalony przez Urząd Pracowniczych Ubezpieczeń Emerytalnych w marcu 1999 r. z tego powodu, że nie zebrał minimum 240 miesięcy objętych ubezpieczeniem wymaganych do uzyskania emerytury.
Wniósł następnie pozew przeciwko urzędowi twierdząc, że pracował jako więzień przez 28 lat i przepracowany czas w tym okresie powinien być zaliczony do miesięcy objętych ubezpieczeniem w celu ustalenia jego praw emerytalnych. W kwietniu 2001 r. Sąd Pracy i Spraw Socjalnych w Wiedniu oddalił pozew. W październiku 2001 r. Sąd Apelacyjny w Wiedniu utrzymał ten wyrok w mocy stwierdzając, że zmiana przepisów o ubezpieczeniach społecznych więźniów nie należy do sądów, ale do ustawodawcy. W lutym 2002r. Sąd Najwyższy oddalił kasację.
W skardze do Trybunału zarzucił, że był dyskryminowany, bo z punktu widzenia uprawnień emerytalnych pracujący na wolności byli inaczej traktowani niż pracujący więźniowie. Powołał się na art.4 Konwencji (zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej), art.14 (zakaz dyskryminacji) oraz art. 1 Protokołu nr 1 (ochrona własności).

08.08.2011