
Orzeczenie w sprawie Thomas Boulois przeciwko Luksemburgowi
Thomas Boulois w 2001r. został skazany na 15 lat więzienia za napaść, gwałt i bezprawne pozbawienia wolności oraz tortury. Podczas pobytu w więzieniu występował o warunkowe zwolnienie, przeniesienie do więzienia półwolnościowego w Givenich i przepustki.
W październiku 2003r. Boulois złożył pierwszy wniosek do prokuratora generalnego o jednodniową przepustkę, aby móc wyrobić sobie rozmaite dokumenty administracyjne lub przedłużyć ich ważność. Wniosek został oddalony. W styczniu 2004r. ponownie zwrócił się o to samo z podobnym rezultatem. W maju 2004r. wystąpił o kontrolę sądową decyzji o odmowie. Sądy administracyjne stwierdziły, że są niewłaściwe, bo wchodziły tu w grę decyzje o charakterze sądowym, a nie administracyjnym.
11 sierpnia 2004r, skarżący złożył trzeci wniosek o przepustkę, bo chciał wziąć udział w kursie szkoleniowym. I tym razem mu odmówiono. Podobnie było z kolejnymi wnioskami. Dopiero 31 października 2008r. komisja penitencjarna przyznała mu jednodniową przepustkę. W okresie między grudniem 2008r. a czerwcem 2009r. otrzymał pięć takich przepustek. W marcu 2009r. wyrażono zgodę na przeniesienie go do półwolnościowego więzienia w Givenich. Tego samego dnia uzyskał przepustkę na dziesięć dni w celu poszukiwania pracy oraz załatwienia różnych spraw administracyjnych. Podjęto również decyzję, iż po znalezieniu pracy zostanie zostanie umieszczony w systemie półwolnościowym.
W 2009r. Boulois podpisał umowę o przysposobieniu do zawodu kucharza. Został warunkowo zwolniony, po czym w lipcu 2010r. opuścił więzienie w Givenich.
W skardze do Trybunału zarzucił, że został pozbawiony prawa do rzetelnego procesu sądowego i dostępu do sądu w związku z decyzjami o odmowie uwzględnienia jego wniosków o przepustki (art. 6 ust.1 Konwencji).

30.04.2012