
Raport z obserwacji Marszu Niepodległości
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała raport z obserwacji Marszu Niepodległości w Warszawie, który odbył się 11 listopada 2013 roku.
„Raport opiera się wyłącznie na informacjach przygotowanych przez dziesięciu niezależnych obserwatorów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uczestniczących w monitoringu – na ich raportach oraz dostarczonym zarejestrowanym materiale zdjęciowym i filmowym” – mówi Danuta Przywara, prezes HFPC. „Tym samym nie należy go traktować jako kompleksowej obserwacji, ale jako obiektywny przekaz tego, co udało się zobaczyć obserwatorom” – dodaje Danuta Przywara, prezes HFPC.
Obserwatorzy skupiali się na tym, w jaki sposób policja zapewniała bezpieczeństwo uczestnikom Marszu oraz mieszkańcom miasta, chroniła mienie, a także reagowała na naruszenie zasady pokojowego przeprowadzenia zgromadzeń.
Zdaniem HFPC działania policji w zakresie zapewnienia uczestnikom zgromadzenia wolności wyrażania poglądów były odpowiednie. Jednak, zdaniem HFPC, wobec braku reakcji policji na rzucane i wybuchające w trakcie marszu petardy i używane race, działania policji w zakresie zapewnienia uczestnikom zgromadzenia bezpieczeństwa należy uznać za niewystarczające.
HFPC ma zastrzeżenia do działań Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy. „Działania policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Warszawy i osobom postronnym oraz zapewnienia bezpieczeństwa mienia były zdecydowanie niewystarczające. Oddalenie odwodów policyjnych od trasu przemarszu spowodowało, że policja reagowała na wydarzenia z opóźnieniem” – czytamy w raporcie.
Jednocześnie HFPC uznaje działania Policji w sytuacji naruszenia porządku publicznego – gdy już zostały podjęte – za proporcjonalne, a zaangażowane siły – za odpowiednie.
HFPC uznaje decyzję Urzędu Miasta o rozwiązaniu zgromadzenia za uzasadnioną, uważa jednak, że informacja o tym fakcie została przekazana uczestnikom Marszu zbyt późno.
Raport dostępny jest tutaj.

15.11.2013