
Skarga Al-Nashiri przeciwko Polsce przed ETPCz
Dziś upływa termin, w którym polski rząd powinien odpowiedzieć na pytania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz przekazać konkretne dokumenty w sprawie dotyczącej naruszeń do jakich dochodzić miało w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.
W lipcu 2012 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował rządowi polskiemu skargę Abd al-Rahima al-Nashiriego (skarga nr 28761/11). Polski rząd został zobowiązany do udzielenia szeregu informacji dotyczących sprawy do 5 września 2012 r.
Trybunał zwrócił się m.in. z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy al – Nashiri był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski, a także czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia. O istnieniu projektu porozumienia, jaki ma się znajdować w materiałach przekazanych przez Agencję Wywiadu prokuraturze, informowały w czerwcu polskie media. Ponadto, strona polska została poproszona o przekazanie materiałów na podstawie których zapadła decyzja o przyznaniu al – Nashiriemu statusu pokrzywdzonego w polskim postępowaniu.
Abd al – Rahim al – Nashiri miał być przetrzymywany na terenie Polski w okresie 5 grudnia 2002 r. – 6 czerwca 2003 r. W trakcie przesłuchań prowadzonych w tym okresie dochodzić miało do sytuacji naruszających prawa mężczyzny.
„Wierzymy, że rząd polski przychyli się do próśb Trybunału i będzie z nim w pełni współpracował w tej sprawie” – mówi Irmina Pacho, koordynatorka Obserwatorium Działalności CIA na terytorium Polski HFPCz. „Niezwykle istotne jest to, że reguły proceduralne Trybunału przewidują możliwość utrzymania tajności dokumentów niejawnych, w związku z czym w przypadku przekazania
informacji nie dojdzie do naruszenia interesu i bezpieczeństwa państwowego. Skarga al – Nashiriego dotyczy niezwykle ciężkich naruszeń praw człowieka. Jest to bardzo ważna sprawa dla Polski.” – dodaje Irmina Pacho.

05.09.2012