
Sport for Rights, kampania przed Pierwszą Europejską Olimpiadą w Azerbejdżanie
W czerwcu 2015 r. odbędą się pierwsze Igrzyska Europejskie w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do Europejskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego o poparcie inicjatywy „Sport for Rights” mającej na celu zwrócenie uwagi na więźniów politycznych w Azerbejdżanie.
Igrzyska Europejskie to multidyscyplinarne zawody sportowe organizowane przez Europejski Komitet Olimpijski (EOC) zrzeszający narodowe komitety, w tym Polski Komitet Olimpijski (PKOL). Impreza sportowa ma być europejskim odpowiednikiem igrzysk afrykańskich, azjatyckich i panamerykańskich. Wybór Baku na stolicę-gospodarza planowanych Igrzysk spowodował zaostrzenie polityki wobec krytyków reżimu prezydenta Ilhama Aliyeva. „Od zeszłego roku wielu aktywistów i dziennikarzy mówiących publicznie o panującej w kraju korupcji, nielegalnych wysiedleniach mieszkańców Baku oraz braku niezależności mediów zostało zaaresztowanych lub zmuszonych do ucieczki z kraju a niezależne organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka zostały zamknięte” – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka HFPC.
W listach do Prezydenta EOC oraz Prezesa PKOL Helsińska Fundacja Praw Człowieka, działając w ramach inicjatywy „Sport for Rights”, zwróciła uwagę na opresyjną politykę władz Azerbejdżanu wobec niezależnych dziennikarzy i obrońców praw człowieka. „Karta Olimpijska zawiera zasady przyświecające międzynarodowemu ruchowi olimpijskiemu, które polegają na rozumieniu sportu, jako instrumentu harmonijnego rozwoju człowieka, z wizją propagowania miłującego pokój społeczeństwa i poszanowania ludzkiej godności. Zasady te dotyczą zarówno samej rywalizacji sportowej, jak i całej strony organizacyjnej każdego wydarzenia sportowego” – czytamy w wystosowanych listach.
Międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych „Sport for Rights” utworzona w celu nagłośnienia i monitorowania przypadków naruszeń praw człowieka przed Igrzyskami w Baku apeluje o to, aby przetrzymywani więźniowie polityczni zostali zwolnieni do dnia ceremonii otwarcia igrzysk a władze zagwarantowały wolność działania niezależnych mediów i organizacji pozarządowych. „Poprosiliśmy PKOL o umożliwienie zaprezentowania tych problemów podczas spotkania z polską kadrą olimpijską wyruszającą do Baku. Na odpowiedź obu komitetów czekamy do końca lutego” – wyjaśnia Dominika Bychawska-Siniarska.
Więcej informacji na temat inicjatywy „Sport for Rights” i aresztowanych działaczach i sytuacji praw człowieka w Azerbejdżanie można znaleźć na Facebooku.
Wystąpienie do POKL dostępne jest tutaj.
Wystąpienie do EOC dostępne jest tutaj.

17.02.2015