
Spotkanie implementacyjne Wymiaru Ludzkiego OBWE 2015
Sesja robocza nr 8 – praworządność: przeciwdziałanie torturom
Rozpowszechnione stosowanie tortur i innego złego traktowania w siłach zbrojnych Tadżykistanu
Stosowanie tortur w siłach zbrojnych Tadżykistanu jest na porządku dziennym i w niektórych przypadkach jego skutki są bardzo poważne. Od początku 2014 r. w wyniku tortur zmarło sześciu żołnierzy, z których pięciu służyło w Straży Granicznej pod władzą Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.
Prokuratura wojskowa i wojskowy sąd Tadżykistanu nie opublikowały kompleksowych statystyk dotyczących skarg, dochodzeń, ścigania i skazań związanych ze stosowaniem tortur i innego złego traktowania w armii. Biuro Prokuratury Wojskowej wskazuje, że tego typu dane są traktowane jako tajemnica państwowa. Od stycznia 2014 r. Koalicja Organizacji Pozarządowych przeciwko Torturom odnotowała 12 przypadków stosowania tortur w wojsku, w tym zjawiska fali. Udokumentowane przypadki są jednak tylko czubkiem góry lodowej, ponieważ ofiary tortur i ich rodziny często powstrzymują się od złożenia skargi z obawy przed odwetem i by nie zostać uznanym za „zdrajców” przez przełożonych oficerów. W dodatku żołnierze często uważają bicie, kopanie i inne nadużycia za część zwykłego życia w wojsku, mimo że takie praktyki są zabronione przepisami krajowymi.
Koalicja organizacji pozarządowych przygotowała listę rekomendacji dla Tadżykistanu. Wśród nich znalazło się wezwanie do publikowania kompleksowych statystyk dotyczących stosowania tortur i ścigania sprawców, szkolenia żołnierzy i oficerów w zakresie standardów praw człowieka, w szczególności tych zakazujących stosowania tortur i innego złego traktowania, a także zapewnienie, że sprawcy tortur będą wyłączeni z amnestii, dzięki których unikną odbycia części lub całości kary.
Dokument znajduje się tutaj.
Wystąpienie podczas sesji dostępne jest tutaj.

25.09.2015