
Stanowisko Fundacji w sprawie inwigilowanego dziennikarza
HFPC przedstawiła stanowisko w sprawie z pozwu Bogdana Wróblewskiego o ochronę dóbr osobistych przeciwko Szefowi CBA. Proces dotyczy pozyskiwania przez CBA danych telekomunikacyjnych dziennikarza (m. in. wykazu billingów) w latach 2005-2007 r. HFPC bierze udział w postępowaniu jako przedstawiciel społeczny.
Zdaniem HFPC pozyskiwanie przez CBA danych telekomunikacyjnych dziennikarza jest zachowaniem naruszającym jego dobra osobiste, zarówno jako obywatela, jak i dziennikarza. Sprawdzając dane z wykazu połączeń CBA weszło w posiadanie informacji, o tym gdzie i z kim red. Wróblewski próbował nawiązać kontakt. Zdaniem HFPC jest to działanie naruszające jego prawo do prywatności. Co więcej, takie działania CBA mogą być szczególnie dotkliwe dla dziennikarzy, ponieważ naruszają gwarancję tajemnicy dziennikarskiej.
Fundacja podkreśla, że pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych głęboko ingeruje w prawa i wolności konstytucyjne i nie może być dokonywane w sposób arbitralny. Sprawa red. Wróblewskiego ilustruje szerszy problem inwigilacji dziennikarzy przez służby specjalne. Dlatego też wyrok, który zapadnie przed warszawskim sądem, będzie miał istotne znaczenie dla ukształtowania praktyki korzystania przez służby z narzędzi ingerujących w prawa i wolności obywatelskie.

06.02.2012