
Straż Graniczna: opracowano wytyczne dot. wyjazdu do kraju partnera obywatela UE
W wyniku prowadzonych przez HFPC spraw Zarząd ds. Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej wydał wytyczne dotyczące stosowania przepisów dotyczących wjazdu do Polski partnerów obywateli UE, pochodzących z państw trzecich.
W ubiegłym tygodniu HFPC wystąpiła do Straży Granicznej z pytaniem o te wytyczne. Wystąpienie to miało związek ze sprawą, w której Straż Graniczna odmówiła wjazdu Filipińczykowi, który pozostaje w świetle prawa brytyjskiego w związku partnerskim z polskim obywatelem i mieszka z nim w Wielkiej Brytanii.
Wystąpienie dotyczyło także drugiej podobnej sprawy, w której wjazdu odmówiono obywatelowi Dominikany, będącemu partnerem Polaka. W obu sprawach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki, w których uchylił decyzje o odmowie wjazdu, wydane przez Straż Graniczną.
Z przekazanych przez Straż Graniczną informacji wynika, że zgodnie z wytycznymi w związku z brakiem w polskim porządku prawnym przepisu nakazującego ułatwianie wjazdu cudzoziemcom z krajów trzecich pozostającym w zarejestrowanych związkach partnerskich przepisy dyrektywy unijnej, który nakłada na państwa obowiązek ułatwiania wjazdu parterowi, z którym obywatel UE pozostaje w stałym, należycie poświadczonym związku powinny być stosowne bezpośrednio.
„To oznacza, że Straż Graniczna ma ułatwiać takim osobom wjazd a nie po prostu odsyłać na granicy ze względu na brak wizy” – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. „Równie istotne jest to, że wytyczne precyzują na czym polegać ma takie ułatwienie” – dodaje Dorota Pudzianowska.
W przypadku, gdy taka osoba stawia się na granicy bez wizy lub innego dokumentu upoważniającego do wjazdu należy wydać jej wizę na pobyt do 15-tu dni. Wytyczne określają także jak powinno przebiegać ustalenie czy dana osoba pozostaje w „stałym należycie poświadczonym związku”.
Zdaniem Komendanta Głównego Straży Granicznej ma to polegać na przyjęciu oświadczenia o pozostawaniu w związku partnerskim o charakterze stałym oraz na weryfikacji dokumentu poświadczającego zawarcie związku partnerskiego.
Odpowiedź Straży Granicznej dostępna jest tutaj.
Sprawa objęta jest programem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – Artykuł 32.

20.06.2013