
TK: regulaminy w zakresie o kontroli osobistej cudzoziemców są niezgodne z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uznał (29 października 2013 r.), że przepisy regulaminów ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców w zakresie, w którym dotyczą kontroli osobistej cudzoziemców, są sprzeczne z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie wniósł do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.
Do tej pory przepisy dotyczące kontroli osobistej cudzoziemców były umieszczone w regulaminach ośrodków. Trybunał uznał, że „kontrola osobista cudzoziemca w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia, stanowi szczególną ingerencję w wolność osobistą człowieka”. W związku z tym upoważnienie do jej przeprowadzenia powinno być zawarte w sposób dokładany i nie budzący wątpliwości w ustawie, a nie rozporządzeniu.
– Kontrola osobista nie należy do kwestii organizacyjno-porządkowych, głęboko ingeruje w strefę praw i wolności umieszczonych w ośrodkach strzeżonych i aresztach w celu wydalenia – komentuje Ewa Ostaszewska-Żuk, prawniczka HFPC.
Trybunał odroczył utratę ważności przepisów na 9 miesięcy na wniosek MSW od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie ministerstwo ma przygotować przepisy dopuszczające kontrolę osobistą wobec cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach lub aresztach w celu wydalenia w nowej ustawie o cudzoziemcach.

04.11.2013