
Warsztaty prawnicze dla pracowników kultury i twórców
W zeszłym tygodniu, 25 i 27 listopada, Dominika Bychawska-Siniarska oraz Dorota Głowacka, prawniczki „Obserwatorium wolności mediów w Polsce” poprowadziły w Lublinie i Poznaniu warsztaty dla artystów i pracowników kultury.
W warsztatach uczestniczyli twórcy, pracownicy instytucji kulturalnych, bibliotekarze oraz urzędnicy pracujący w dziedzinie kultury. Warsztaty miały na celu edukację i udzielenie wsparcia prawnego osobom związanym z kulturą. Uczestnicy mogli zapoznać się m.in. ze standardami wolności twórczej wypracowanymi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sposobem obrony w razie postępowania o znieważenie uczuć religijnych, postępowania o zniesławienia oraz prawnymi aspektami organizowania happeningów i publicznych zgromadzeń. Celem szkoleń było wskazanie granic prawnych ekspresji artystycznej, która nie może prowadzić do znieważania lub motywowania do nienawiści względem jakichkolwiek grup mniejszościowych.
Jednocześnie szkolenia odegrały ważną rolę w procesie przygotowywania broszury informacyjnej z omówieniem najważniejszych zagrożeń dla wolności artystycznej w Polsce oraz przedstawienie różnych możliwości prawnych pozwalających przeciwdziałać tym zagrożeniom. Podczas szkoleń i rozmów z uczestnikami prawniczki zidentyfikowały rzeczywiste potrzeby i problemy środowisk twórczych w odniesieniu do omawianej problematyki. Broszura zostanie wydana pod koniec bieżącego roku.
Projekt obejmujący szkolenia oraz wydanie broszury informacyjnej finansowany jest przez Fundację Heinricha Bölla. Warsztaty w Lublinie odbyły się przy współpracy z Galerią Labirynt, warsztaty w Poznaniu przy współpracy z Teatrem Ósmego Dnia.

02.12.2014